Düzensiz göçmen kaçışlarına iskonto!…

0

Düzensiz göçmen kaçışlarına iskonto!…

Türkiye’nin sığınmacılar konusunda ‘açık kapı’ politikası uygulayacağını duyurmasının ardından sığınmacılar Edirne üzerinden Yunanistan’a geçmeye devam ediyor. Sığınmacılar sınırı geçebilmek için insan kaçakçılarına yönelirken Meriç Nehri’nin kenarında bekleyen Semih isimli kaçakçının açıklamaları dikkat çekti.

Suriye’nin İdlib kentinde düzenlenen alçak saldırıda 33 askerimizin şehit olmasının ardından Türkiye’nin Avrupa’ya gitmek isteyen sığınmacıları durdurmama kararı almasıyla on binlerce sığınmacı Yunanistan sınırına akın etti. Yunanistan güvenlik güçlerinin sert tutumu karşısında sığınmacılar, sınırı geçebilmek için insan kaçakçılarına yöneldi. Düzensiz göçmenlerin sınırı kaçak geçmesini sağlayan kişiler, indirime gittiklerini belirttiler.

“GÖREV GİBİ GÖRÜYORUM PARASINDA DEĞİLİM”

Edirne’de Meriç Nehri’nin kenarında bekleyen Semih isimli kaçakçı, “Göçmenlerin buraya gelip Yunanistan’a geçme durumu oldu. Türkiye tarafından bir serbestlik var. Daha önce adam başı 200, 300 dolara geçiriyorduk karşı tarafa. Şimdi Türk parası ile 100 liraya geçiriyoruz. Görev gibi görüyorum. Ben parasında değilim. Bunlar buradan gitsinler, Türkiye’nin ekonomik durumu düzelsin benim için başka bir şeye gerek yok” diye konuştu.

“YUNAN ASKERLERİ BİZE SİLAH ÇEKTİLER”

Kaçakçı Cevat ise, “Şu anda göçmenler devamlı geliyor. Binlerce kişi.. Sayısı bile belli değil. Her akşam sabaha karşı binlerce insan geçiriyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımız bu konularda şey yaptı, izin verdi. Bunların (göçmenler) buradan gitmesi için. Ama Yunanistan tarafında sıkıntı yaşıyoruz. Az önce karşı tarafta Yunan askerleri bize silah çektiler” sözleriyle yaşadıklarını anlattı.


Sınır Ötesi Gazetesi sitesinden daha fazla şey keşfedin

Son gönderilerin e-postanıza gönderilmesi için abone olun.

Sizinle ne düşündüğümüzü paylaştığımız gibi, sizin düşüncelerinizi de duymak istiyoruz! Yorumunuzu paylaşın, geri bildiriminizi bekliyoruz!

Sınır Ötesi Gazetesi sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et