Edirne’de Hâkim Skandalı: Gül Altınok’un Şaşırtan Suç İddiaları

0

  • Edirne’de, organize suç örgütü Karalar grubuyla ilişkisi ortaya çıkan ve birçok suçlamayla karşı karşıya kalan Hâkim Gül Altınok, yargı sistemini sarsan iddialarla gündemde.

Rüşvet, tehdit, şantaj, büyü, delilleri yok etme, uyuşturucu partisi… Bu suçlamaların hepsinin odağındaki isim ise bir hâkim: Gül Altınok. Değme kara komedi senaryosuna taş çıkartacak, parmak ısırtacak, “yok artık” dedirtecek olaylar silsilesi 2006 yılında Edirne’de başladı.

O yıl, Edirne polisi yağma, tefecilik, organize suç örgütü gibi birçok suça karışmış Karalar grubuyla ilgili operasyon düzenlemişti. 30 kişiye, organize suç örgütü kapsamında işlem yapılmıştı. Soruşturmadan kurtulmak isteyen Karalar grubu, yargıya müdahale etmek istiyordu. Bunun için gerekli desteği şimdilerde 60’ına merdiven dayamış bir hâkimden aldılar: Gül Altınok. Bu destek dolambaçlıydı.

CİMER’i Alet Etmek

Karalar hakkındaki soruşturmayı Edirne Cumhuriyet Başsavcı Vekili Eşref Çağdaş Bal ve Savcı Halil Abdülkerim Kardaş yürütüyordu. Fakat birdenbire haklarında FETÖ soruşturmalarında usulsüzlük yaptıkları iddia edilerek CİMER’e şikayet gitti. Yapılan incelemede şikayetlerin asılsız olduğu belirlendi.

Hakim Gül A., Adana’da kiracı olarak yaşadığı sitenin yöneticisi Ş.L. ile 2019 yılı Eylül ayında tanıştıktan sonra birliktelik yaşamaya başladı. Kadın hakim bir gün Ş.L.’ye “benim bazı sıkıntılarım var. Sen güçlü bir erkeksin bana yardımcı olmanı istiyorum, ben daha önce Edirne’de görev yaptım. Orada görev yaparken hakkımda rüşvet iddialarında bulunduğu, sahtecilik yaptığımı söylediler. Senin beni bu suçlamalardan kurtarman, dosyalarımı kapattırman ve o kişilerden beni korumanı istiyorum” dedi. Hukuken evli olan ve 20 yaşında oğlu olan kadın hakim, Ş.L. ile cinsel birlikteliklerinin görüntülerini kaydedip karşılıklı olarak birbirleriyle paylaştı.

Tehditler ve Şantajlar

Kadın hakimin başka erkeklerle de menfaat karşılığında ilişki yaşadığını öğrenen Ş.L. ayrılmak istedi. Ş. L. hakimi telefonla arayıp 4 yıl süren birlikteliklerini sona erdirip, kendisiyle irtibat kurmamasını aksi hâlde Cumhuriyet Savcılığına şikayette bulunacağını söyledi. Bunun üzerine Mayıs ayında Ş.L. tehdit edilmeye başladı. Galericiler sitesinde bir işyerine giden Ş. L.’yi karşılayan iki kişi “sende hakime hanımın videoları varmış, bunların silmen gerekiyor. İşyerine girerken veya çıkarken öldürülebilirsin, bu işleri başkaları yapacak” dedi. Bunun üzerine Ş.L. kadın hakim hakkında şikayetçi oldu.

Rüşvet ve Akaryakıt Kaçakçılığı

Ş.L.’nin şikayeti üzerine hakim Gül A. hakkında HSK 1. Dairesi tarafından soruşturma izni verildi. Gül A.’nın Osmaniye Asliye Ceza Mahkemesinde “Akaryakıt kaçakçılığı” iddiasıyla yargılanan sanıktan beraat etmesi karşılığında 500 milyon rüşvet aldığı öne sürüldü. Gül A.’nın yargılaması olan kişiye Edirne ilinde birlikte görev yaptığı Cumhuriyet Savcısı F.A.’nın duruşmada beraat mütalaasında bulunup beraat karan verdireceğini belirterek 500 milyon talep ederek parayı elden teslim aldığı, o Cumhuriyet Savcısının yargılanan sanık hakkında beraat kararı verilmesi yönünde talepte bulunduğu ancak o celse karar verilmeyip sonraki celsede başka bir Cumhuriyet Savcısının mahkûmiyet mütalaasında bulunmasıyla ceza aldığı ortaya çıktı. Sanığın Hakim Gül A.’ya hem para verip hem de ceza aldığını söylemesi üzerine ise kadın hakimin “kafaya takma, istinaf sürecinde beraat kararı çıkartırız” dediği öne sürüldü.

Adli Emanetten Metanfetamin Alıp Parti Yapmış

Hakim Gül A. hakkındaki iddialar bunlarla da sınırlı kalmadı. Gül A.’nın bir özel hastaneden reçetesiz olarak uyuşturucu özelliği bulunan ilaç temin edip içtiği, pandemi döneminde nöbeti olduğu hafta sonu adli emanetten aldığı metanfetamin maddesi ihtiva eden hapları kullanması nedeniyle nöbetini başka bir hakimle görüşerek değiştirdiği belirlendi. Yine pandemi döneminde Hakim Gül A.’nın Adana adliyesinde bir Cumhuriyet Başsavcı vekili, bir Ağır Ceza Mahkemesi Hakimi ve bir Asliye Ceza Mahkemesi Hâkimi ile birlikte içki içip Başsavcı vekilinin adli emanet deposundan çıkarttığı metanfetamin olarak bilinen uyuşturucu kullanıp birlikte parti yaptıkları belirlendi.

Hâkim ve Savcılar Kurulu’nun Açıklamaları

Hakimler ve Savcılar Kurulu, Adana Hakimi Gül Altınok ve Mardin Cumhuriyet Savcısı Fatih Aslan hakkında ortaya atılan iddiaların ardından görevlerine devam ettiği haberlerini yalanladı. Kurul, söz konusu iddiaların gerçeği yansıtmadığını ve her iki hukukçu hakkında herhangi bir işlemin yapılmadığını belirtti. HSK, Adana’da görevli Hakim Gül Altınok ile ilgili olarak gelen şikayetler üzerine soruşturma başlatıldığını duyurdu. HSK’nın açıklamasına göre, Altınok’un 2802 sayılı yasanın ilgili maddesi temel alınarak geçici olarak görevinden alındığı belirtildi. Devam eden disiplin soruşturmasının yanı sıra, Altınok’un Edirne’deki görevi sırasında işlediği iddia edilen suçlarla ilgili daha önce başlatılan soruşturma sonucunda hazırlanan rapor doğrultusunda, meslekten ihraç edilmesine iki defa karar verildiği ifade edildi. Ayrıca, HSK tarafından verilen izinle Yargıtay 5. Ceza Dairesi’nde yargılanan Altınok’un duruşmasının 10 Eylül 2024 tarihine ertelendiği bildirildi.

İhraç Edilen Hakim Gül Altınok, HSK Üyesinin Fotoğrafını Büyücüye Göndermiş

Cumhuriyet Savcısı Fatih Aslan hakkında ise şöyle denildi: “Soruşturma konusu eylemleri nedeniyle Kurulumuzca ilgilinin iki kez meslekten çıkarma cezasıyla cezalandırılmasına karar verilmiş olup bu kararlar kesinleşmiş bulunmaktadır. Öte yandan, anılan Cumhuriyet savcısı hakkında Kurulumuzca verilen kovuşturma izni kapsamında yargılanmasına Edirne 1. Ağır Ceza Mahkemesinde devam edilmektedir. Kurulumuzca yargı mensupları ile ilgili iddialar hassasiyetle takip edilmekte olup, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da mevzuatımızdan kaynaklanan görev ve yetkilerimiz çerçevesinde gecikmeksizin gerekli işlemlere tevessül edilecektir. Hakimler ve Savcılar Kurulu tarafından haklarında disiplin işlemi yapılan ve yargılamaları devam eden kimi yargı mensupları hakkında işlem yapılmadığı yönünde haber yapılmasının yargının itibarını ve yargıya olan güveni olumsuz etkileme ihtimali bulunduğundan, toplumun tüm kesimlerinin bu hususa hassasiyet göstermeleri önem arz etmektedir.”

Hakim Gül Altınok Olayı Nedir?

Adana’da görev yapan Hakim Gül Altınok’un 5 yıllık yasak ilişkisinin bitmesinin ardından geçmişte yaptığı usulsüzlüklere dair detaylar ortaya çıkmaya başladı. Altınok’un dosyasında yasak ilişkilerden, uyuşturucu partilerine kadar birçok suç bulunuyor. 2014-2019 yılları arasında Edirne’de görev yapan Hakim Gül Altınok görev yaptığı süre boyunca çeşitli skandallarla anılmış ve meslekten ihraç edilmiştir. Ardından Adana’da göreve başlayan Altınok’un skandalları bitmedi. Evli ve bir çocuk annesi Gül Altınok Adana’da 2019 yılında başlayan yasak aşkında yeni detaylar ortaya çıktı. 5 yıl önce Server L. ile ilişkiye başlayan Gül Altınok’un ilişkisinin eşinin de bildiği iddia ediliyor. İddialara göre Server L., Altınok’un başka erkeklerle de menfaat karşılığı ilişkide olduğunu öğrenmesi üzerine ilişkiyi sonlandırmak istedi. Server L. ilişkiyi sonlandırmasının ardından Altınok’tan tehdit mesajları aldığını ve iş yerinde mafyalar tarafından tehdit edildiğini iddia etti. Server L.’nin iddiasına göre iş yerine gelen kişiler kendisinden Altınok’la ilgili cinsel videoları silmesini istedi. Eğer silmezse öldürülebileceğini iddia etti. Bu olayın ardından Server L., Altınok’tan şikayetçi oldu.

Savcılık Hakim Gül Altınok hakkında soruşturma izni vermesi üzerine detaylar ortaya çıkmaya başladı. HSK 1. Dairesi tarafından yapılan soruşturmada Altınok’un daha önce ‘akaryakıt kaçakçılığı iddiası ile yargılanan sanıktan beraat etmesi karşılığında 500 milyon TL rüşvet aldığı iddiası yer aldı. Rüşvet aldıktan sonra sanık hakkında beraat talebinde bulunduğu ancak kararın başka bir celseye kalması üzerine farklı bir Cumhuriyet Savcısı talebiyle ceza aldığı ortaya çıktı. Bunun üzerine sanık hem Altınok’a para verdiğini hem de ceza aldığını söylemesi üzerine Altınok’un “Kafaya takma, istinaf sürecinde beraat kararı çıkartırız” dediği iddia edildi.

Hakim Gül Altınok’un özel hastanelerden reçetesiz şekilde uyuşturucu özelliği olan bir ilaç temin ettiği, pandemi sırasında da nöbette olduğu dönemde adli emanet bölümünden metanfetamin maddesi olan hapları kullandığı gerekçesiyle nöbetini farklı bir hakimle değiştirdi. Bunun yanı sıra adliyede 2 hâkim bir Başsavcı Vekili ile içki içtiği ve metanfetamin uyuşturucu maddesini kullanarak parti yaptıkları tespit edildi. Hakim Altınok olayının ortaya çıkması ile yasak aşka konu olan Server. L.’ye ulaşarak ilişkinin detaylarını öğrendi. Server L. ilişkilerinin 4-5 yıl önce başladığını ve ilk başta evli olduğunu bilmediğini ardından ise Altınok’un eşinin de durumdan haberdar olduğunu belirtti. Altınok’un büyüye olan ilgisi de dikkat çekti. Büyücülüğe inanan Altınok medyumlarla ve Arap büyücülerle yakın ilişkisi olduğu öğrenildi. Hatta büyücülük doğrultusunda kararlar aldığı öğrenildi.


Sınır Ötesi Gazetesi sitesinden daha fazla şey keşfedin

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Sizinle ne düşündüğümüzü paylaştığımız gibi, sizin düşüncelerinizi de duymak istiyoruz! Yorumunuzu paylaşın, geri bildiriminizi bekliyoruz!

Sınır Ötesi Gazetesi sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin