Hüda-Par’ın HDP’den farkı ne?

0

Hüda-Par’ın HDP’den farkı ne?

 • HDP’nin Millet İttifakı’nda yer alacağını iddia edenler için şok niteliğinde bir gelişme yaşandı. HDP Millet İttifakı’na katılmadı ancak Cumhur İttifakı Kürtçü-İslamcı parti Hüda-Par’ı ittifaka dahil etti. Her fırsatta HDP’yi terörist olarak lanse edenlerin Hüda-Par’ı nasıl nitelendirecekleri oldukça merak ediliyor. Tam ismi Hür Dava Partisi olan Hüda-Par’ın hakkında neler biliniyor? PKK’ya karşı tutumu ne? Birisi iyi teröristlere, diğeri kötü teröristlere mi destek veriyor?
 • Hüda Par, HDP/PKK ile mücade ediyor. Bu nedenle, HDP/PKK, Hüda Par’a dış biliyor ve husumetini ilan ediyor.

İktidar kanadının her fırsatta dile getirdiği bir beyan vardı. HDP, Millet İttifakı’nın bir parçası diye. Oysa bu iddia hem Millet İttifakı, hem de HDP tarafından defalarca yalanlandı. Üstüne HDP’nin başı çektiği Emek ve Özgürlük ismiyle bir de ittifak kuruldu. Ancak Cumhur İttifakı’nın söylemi yine de değişmedi. Peki bu duruma karşın nasıl bir gelişme yaşandı dersiniz? Kürtçü-İslamcı bir parti olarak bilinen Hüda-Par, Cumhur İttifakı’na resmi olarak katıldı. Hizbullah’tan, PKK’ya, Özerk Yönetimden, Anayasanın ilk dört maddesinin değişmesine kadar birçok sakıncalı noktası bulunuyor bu partinin. Tamamını ise şöyle detaylı olarak anlatalım…

HÜDA PAR, 19 Aralık 2012 tarihinde Türkiye’deki yasadışı Hizbullah örgütüyle ilişkili olduğu gerekçesiyle kapatılan Mustazaf-Der’in Genel Başkanı Mehmet Hüseyin Yılmaz tarafından kuruldu.

Bu bile aslında bize birçok şeyi anlatmaya yetiyor. Hüda-Par’ı Hizbullah’ın yasal versiyonu olarak düşünebiliriz.

Hizbullah, Türkiye’de bir Kürt-İslam devleti kurmayı amaçlamış ve 1990’lı yıllarda PKK ile birlikte Doğu ve Güneydoğu’yu kana bulamıştı.

PKK ile bir hakimiyet savaşına giren İran bağlantılı bu örgüt, çeşitli infazlar gerçekleştirmişti.

Diyarbakır’da “Gaffar Baba” olarak bilinen ve bölgede çok sevilen şerefli Türk Polisi Ali Gaffar Okkan Hizbullah tarafından katledilmişti. Aracı çapraz ateşe alınan Okkan’a 500’e yakın mermi sıkılmıştı.

Kadın Hakları Savunucusu ve Aktivist Konca Kuriş de örgüt tarafından katledilenlerden biriydi. 35 gün domuz bağıyla işkence yapılıp öldürüldükten sonra Konya’da bir evin bodrumunda bulunmuştu.

Geçmişte gerçekleşen yüzü aşkın cinayet gerçekleştiren bu örgütten 18 kişi tutuklu olarak bulunuyordu fakat son yıllarda seçime giderken vaatler ile bir bir çıkarıldılar.

sterseniz partinin terör örgütüyle organik ilişkili geçmişinden bugüne gelelim ve güncelde nasıl bir siyasi eksendeler ona bakalım.

Parti programında Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarını rahatsız edebilecek birçok madde mevcut.

 • Kürtçe ikinci resmi dil olmalı.
 • Anadilde eğitim hakkı tanınmalı.
 • ‘Türk milleti’ tanımı kaldırılmalı.
 • Zorunlu askerlik kaldırılmalı.
 • Anayasanın ilk dört maddesi değişmeli.
 • “Ne Mutlu Türk’üm diyene” ve benzeri yazılar silinmeli.
 • Özerk yerel ve bölgesel yönetimler getirilmeli.
 • Koruculuk sistemi kaldırılmalı.
 • Kayyum uygulaması kaldırılmalı.
 • Devlet, “Dersim” ve “Şeyh Sait” için özür dilemeli.

Bu isteklerin tamamı Hür Dava Partisi Parti Programı’nda yazılı olarak yer alıyor. Böyle bir partinin iktidar partisinin yer aldığı ittifaka katılması oldukça düşündürücü. Her fırsatta HDP’yi terörle ilişkili olarak göstererek hedefe koyan iktidar kanadının Hüda-Par hakkındaki düşüncelerini halk merak ediyor açıkçası.

Cumhur İttifakı’nda ismi Milliyetçi Hareket Partisi olan milliyetçi, ülkücü bir parti de bulunuyor.

Her grup toplantısında Millet İttifakı’na HDP ile birlikte olduğu söylemi üzerinden göndermeler yapan MHP’nin; kendi ittifakına katılan Hüda-Par gibi Hizbullahçı terör örgütüyle bağını yalanlamayan bir parti hakkında neler söyleyeceği de merak ediliyor.

Nihayetinde ‘Türk milleti’ tanımı kaldırılmalı, “Ne Mutlu Türk’üm diyene” şeklinde yazılar silinmeli diyen bir partinin Cumhur İttifakı’nda yer almasını kendi kitlesine de açıklamalı değil mi?

Sözün özü şu; karşısında yer alan Millet İttifakı’nın HDP ile birlikte olduğunu söyleyen Cumhur İttifakı, bir terör örgütü ile ilişkisi olduğu yalanlamayan Hüda-Par’ı ittifakına dahil etmekte bir sakınca görmüyor. (Ki burada HDP’nin terör örgütü ile iş tuttuğu iktidar kanadının kendi savı)

Burada gözden kaçırılmaması gereken nokta, Hüda-Par Cumhur ittifakını destekleyeceğini söylüyor, ama Cumhur İttifakı’nın Hüde-Par’ın ittifakta yer alacağına dair açıklaması yok. Bunu gözden kaçırmamak lazım.

CUMHUR İTTİFAKI’NIN GENİŞLEMESİNDEN RAHATSIZLAR!

6’lı koalisyonda birbirinden farklı siyasi görüşlere sahip partiler bir araya gelirken HÜDA PAR’ın Cumhur İttifakı’na katılması için atılan adımlar 6’lı koalisyonu ve medyasını rahatsız etti. Hatta sosyal medyada da “Hizbullah” hatırlatılarak HÜDA PAR ile AK Parti’nin görüşmeleri yıpratılmaya çalışıldı.

HÜDA PAR İLE HANGİ PARTİLER GÖRÜŞTÜ?

Sosyal medyada yürütülen yıpratma çalışmaları sonrasında ise HÜDA PAR ile 6’lı koalisyonun ortaklarından olan İYİ Parti, Saadet Partisi, Gelecek Partisi ve Deva Partisi’nin genel başkanları nezdinde CHP’nin ise il başkanı üzerinden temas sağladığı ortaya çıktı.

MERAL AKŞENER, HÜDA-PAR’IN BAŞKANIYLA GÖRÜŞTÜ

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, 24 Mart 2021 tarihinde genel merkezinde dönemin HÜDA-PAR Genel Başkanı olan İshak Sağlam’ı ağırladı. Akşener, HÜDA-PAR Genel Başkanı İshak Sağlam ile parti genel merkezinde basına kapılı bir şekilde bir saat boyunca görüştü.

Basına yansıyan haberlerde ise Akşener ile Sağlam’ın bu görüşmede gündeme dair gelişmeleri değerlendirdikleri ve görüş alışverişinde bulundukları ifade edildi. Odasında ağırladığı Sağlam ile Akşener’in çektiği fotoğraf karesinde ise İYİ Parti Teşkilat Başkanı Koray Aydın ile Genel Sekreter Uğur Poyraz’ın da görüşmede yer aldığı görülüyor.

DAVUTOĞLU’NDAN HÜDA PAR’A ZİYARET

2 Haziran 2021’de partisinin 4’üncü Olağan Büyük Kongresinde HÜDA PAR Genel Başkanlığına seçilen Zekeriya Yapıcıoğlu’nu Davutoğlu telefonla arayarak tebrik etmişti. 10 Haziran 2021’de ise HÜDA PAR Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu ile Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’nu genel merkezde ziyaret ederek görüştü. İkili görüşme sonrası kameralar karşısına çıkarak basın açıklaması da yapmıştı. Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu da 23 Aralık 2020 tarihinde HÜDAPAR Genel Başkanı İshak Sağlam’a ziyarette bulunmuştu.

DEVA PARTİSİ NASIL TEMAS KURDU?

Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) Genel Başkanı Ali Babacan, 16 Ekim 2020’de dönemin HÜDA PAR Genel Başkanı İshak Sağlam ile Deva Partisi’nin genel merkezinde görüşme gerçekleştirdi. Görüşme sonrası kameralar önüne çıkan ikili basına açıklamalar da yaptı.

SAADET, HÜDAPAR’A NE TEKLİF ETTİ?

Saadet Partisi (SP) Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu’nun 10 Mayıs 2018 tarihinde HÜDA PAR ile temaslarına dair yaptığı açıklamada seçimlerle ilgili ortak liste teklifi sunulduğu ifade edildi. 15 Mart 2021 tarihinde dönemin HÜDA PAR Genel Başkanı İshak Sağlam ile Saadet Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu Saadet’in genel merkezinde bir araya geldi. İkili görüşme sonrası basına açıklama da yaptı. 14 Nisan 2022 tarihinde ise Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, HÜDA PAR’ı ziyaret ederek HÜDA PAR Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu ile görüşme gerçekleşti. Karamollaoğlu, ziyaretin ardından sosyal medya hesabında yaptığı paylaşımda “Hür Dava Partisi Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu’nu ziyaret ettim. Gündemdeki konulara dair fikir alışverişinde bulunduk. Misafirperverliklerinden dolayı kendilerine teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

KAFTANCIOĞLU’NDAN KAHVE DAVETİ!

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ile Eski HÜDA PAR İstanbul İl Başkanı Erdal Elibüyük ise Elibüyük’ün annesinin rahatsızlığından dolayı telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Bu görüşme esnasında Kaftancıoğlu, Elibüyük’ü kahve içmeye de davet etti. Elibüyük ise bu görüşmeyi 17 Mart 2021 tarihinde sosyal medya hesabından paylaşarak şunları aktardı: “Annemin rahatsızlığından dolayı arayıp geçmiş olsun dileklerinde bulunan CHP İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’na ve Saadet Partisi İl Başkanı Ömer Faruk Yazıcı’ya teşekkür ederim. Canan Hanım’ın nazik kahve davetine de en kısa zamanda icabet edeceğim.”

Millet İttifakı, hdp/pkk’nın dayatmalarını duymazdan gelenler, hatta perdelemek için iftira kampanyası düzenleyenler Hüda Par üzerinden hemen saldırıya geçtiler.

Türk Milleti’nin bağrından çıkan MHP ve Ülkü Ocaklarını hedefe koydular.

Şurası unutulmasın ki destek karşılığında bir dayatma söz konusu olamaz.

Diğer yandan hdp/pkk’nın dayatmalarını, sicilini ve ileriye dönük hain emellerini bilmeyen var mı?

Rejimi, etnik yapısı, inancı ne olursa olsun, yeter ki Türkiye ile sorunu olsun, o ülkenin yanında yer alacağından şüphesi olan var mı?

Yaklaşık 40 yıldır Türkiye ve Türk Milleti ile uğraşıyor, düşmanlarımızla iş birliği yapıyorlar.

Hüda Par ise hdp/pkk ile mücade ediyor.

Bu nedenle, hdp/pkk Hüda Par’a dış biliyor ve husumetini ilan ediyor.

Şurası bir hakikattir ki MHP oy hesabı değil Ülke ve Millet hesabı yapar.

2016 öncesinde buna hepimiz şahit olduk.

Bu günde MHP’nin hesabında bir şaşma söz konusu olamaz.

MHP’ye saldıranlar vatandaşın üzüntüsü ile rahatlayıp,.hdp/pkk ile ittifak kuranlardır.

Bunlar, gittikleri yerlerin mikrofonunun hopörleri vazifesi görenlerdir.

MHP; hak edene hak ettiği zaman ve hak ettiği üslupla cevap verir.

Ekseni kaymışlar bu gerçeği anlayamazlar.

Çalgıcıların düğünde, çocuklarında oyunda yorulmadığı gibi, MHP hasımları da iftira atma konusunda uslanmaz ve iflah olmazlar.

Akıldan çıkarılmasın ki,

MHP bu Ülkenin ve Yüce Türk Milleti’nin hamalıdır, sırtına ne yüklenirse ona ağır gelmez.

 


Sınır Ötesi Gazetesi sitesinden daha fazla şey keşfedin

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Sizinle ne düşündüğümüzü paylaştığımız gibi, sizin düşüncelerinizi de duymak istiyoruz! Yorumunuzu paylaşın, geri bildiriminizi bekliyoruz!

Sınır Ötesi Gazetesi sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin