Bahri Bey buna “Modern Zamanlarda Eski Ramazanları Hatırlamak” diyor.

Minare gölgesinde iftar vakti

  • Misafirlerimizle Selimiye Cami gölgesinde Edirne Tava Ciğer ile iftar yapmak isteyenler, hoş sohbeti ile tanınan, Edirne’nin ‘Turizm Elçisi’ Tarihi Ciğerci Bahri Bey’i tercih ediyor.

İftar vakti yaklaşınca Tarihi Ciğerci Bahri Bey’de hummalı bir telaş başlıyor.

Bahri Bey buna “Modern Zamanlarda Eski Ramazanları Hatırlamak” diyor.

“Ramazan mübarek ay, müminlerin balayı;

Hatırla der, suyu bal kaybedilmiş sılayı…”

Ramazan, insanın ‘sıla’yı, geldiği ve gideceği asıl yurdu hatırlamasına da bir vesiledir bana göre. Bütün bir yıl boyunca iş, şehir ve yollarda yorulan ruhumuzu dinlendirmek, kirlenen kalbimizi temizlemek için işte Kur’an’ın indirildiği kutsal ay geldi, “…vakit erişti ve saat, mucize saati çaldı da ufkumuzda, incecik, gümüşten bir yay hâlinde, o ‘eskimez, yıpranmaz, kararmaz hilâli gördük.” Tıpkı Peygamber Efendimizin (s.a.s.) Hıra’ya çekildiği, ashab-ı kehfin mağaraya sığındığı gibi biz de yıpranan ruhumuzu arındırmak, inancımızı tazelemek, unuttuğumuz ‘sıla’yı hatırlamak için oruca sığınıyoruz… Kalbimizi, dilimizi, kulağımızı, gözümüzü, elimizi metafizik pınarlarda yıkayacağız. Artık susmak vakti, oysa ne kadar konuştuk, ne kadar koştuk, ne kadar yorulduk gölgelerin peşinde… Şimdi görkemli binalar, vitrinler, neon lâmbaları ve ekranlar arasında unuttuklarımızı hatırlamak vakti…

Ramazan telaşı…

İftar topu aksedince Buçuktepe’den Seslendi ezanlarım, Selimiye’den Altında ve üstünde yanıp bin kandil Nur indi civara Edirne’den
Her gün ki oruçluydu yamaç, dam, tarla. Yanımda okunurken ezan… İftar edelim önce hurma, ardından Edirne tava ciğeri ve manda yoğurdu ile.” Cümlelerini sözlerine ekliyor.

NİCE RAMAZANLARA
Gün oldu gafletdeydik, çağrıyı duyamadık
Gün oldu ki Allahım, emrine uyamadık
Nice Ramazanlara kavuştur tekrar bizi
Sahura kanamadık, iftara doyamadık.


Sınır Ötesi Gazetesi sitesinden daha fazla şey keşfedin

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Sizinle ne düşündüğümüzü paylaştığımız gibi, sizin düşüncelerinizi de duymak istiyoruz! Yorumunuzu paylaşın, geri bildiriminizi bekliyoruz!

Sınır Ötesi Gazetesi sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin