Sıkıntı Bulgaristan’da Olunca Gurbetçi Girişlerine Türkiye’den Alternatif

0

Sıkıntı Bulgaristan’da Olunca Gurbetçi Girişlerine Türkiye’den Alternatif

  • Edirne Valisi H. Kürşat Kırbıyık, kapasite artırma çalışmaları sürdürülen Pazarkule Sınır Kapısı’nın gurbetçilerin dönüş zamanlarında Kapıkule ve Hamzabeyli sınır kapılarına alternatif olacağını belirtti.

Edirne Valisi Kırbıyık, sınır kenti Edirne’nin Pazarkule’nin çıkış bölümünün ağustosun ortasında yani gurbetçi dönüş zamanına yetişeceğini belirten Kırbıyık, şunları kaydetti:

‘Pazarkule bizim için avantaj olacak. Bizim için dönüş dönemleri daha önemli. Gelişte Bulgar tarafında yoğun bekleme oluyor dönüş döneminde biz de bekleme var. 15 Ağustos gibi Pazarkule’nin çıkış bölümünü açacağız, gurbetçimiz için üçüncü bir alternatif olacak. Tabi orada Yunan tarafı bize ne kadar eşlik edebilir bilmiyorum. Ama bugünden daha fazla araç göndeririz. Bugün 200-400 arası giderken bunu 1000’e 2 bine çıkarırız. Bir avantaj sağlar.’

‘TIR kuyrukları’

İhracatın artmasına bağlı olarak tır kuyruklarının zaman zaman uzadığını ifade eden Kırbıyık, sınır kapılarında tır çıkış sayılarının arttığına vurgu yaptı.

Kapıkule’den günde 1500 civarı, Hamzabeyli’den 1000’i geçkin tırın günlük çıkış yaptığının altını çizen Kırbıyık, ‘Kapasite artışıyla ilgili iyi bir noktaya geldik. Yoksa 1800-2000 tırda kaldığımız sürece birikme devam ediyor. Şimdi ortalama 2200-2400 arasında gidiyoruz. Aslında tır gelişinde çok büyük bir azalma yok. Ama o dönem iki hafta günlük 2800-3000 tıra kadar geliş arttı. Onun da etkisi var, dış ticaretin de canlanmasıyla bir yoğunluk oldu. Şu anda tır parklarında da çok bekleyen araç yok. Bekleme süreleri 120 saatten 10-15 saatlere kadar geldi’ diye konuştu.

Geçen yıl aralık ayında Pazarkule Sınır Kapısında modernizasyonu başlatılmıştı.
Modernizasyon çalışmaları tamamlandığında tek olan peron sayısı, 3 giriş 3 çıkış şeklinde 6 perona çıkarılacak.

Gümrük sahasının 3 bin 420 metrekare olan kullanım alanı, 21 bin 890 metrekareye genişletilecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir