Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri 663. Kez Başladı: Pehlivanlar Er Meydanı’nda

0

  • Edirne’de düzenlenen ve UNESCO listesinde yer alan Kırkpınar Yağlı Güreşleri, bu yıl 852 pehlivanın katılımıyla başladı. 7 Temmuz’da başpehlivanlık finaliyle sona erecek organizasyonda büyük heyecan yaşanacak.

Edirne’de bu yıl 663’üncüsü gerçekleştirilen, UNESCO İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Listesi’ndeki Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri, 28 başpehlivanın ön eleme karşılaşmalarıyla başladı. Türkiye Geleneksel Güreşler Federasyonu tarafından organize edilen, Edirne Belediyesi ev sahipliğinde gerçekleştirilen organizasyonda, bu yıl ilk kez uygulanan ‘Lig usulü’ formatta, Kırkpınar’a katılmaya hak kazanan 14 boyda 852 pehlivan, derece yapabilmek için ter dökecek.

Kırkpınar Yağlı Güreşleri Ne Zaman, Hangi Kanalda?

UNESCO İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Listesi’ndeki Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri 4-7 Temmuz tarihleri arasında yapılacak. Başpehlivanlık ön eleme müsabakalarıyla Sarayiçi Er Meydanı’nda başlayacak güreşler, 7 Temmuz Pazar gününe kadar çeşitli boyların güreşleriyle devam edecek ve başpehlivanlık final müsabakasıyla sona erecek. Müsabakalar TRT Spor ekranlarından canlı olarak takip edilebilecek.

Güreşler Bu Yıl Bir Gün Erken Başladı

Büyük organizasyonda, her yıl cuma günü başlayan güreşler, bu yıl bir gün önceden start alıyor. Başpehlivanlık kategorisinde belirlenen 40 kişilik kontenjandan, piyasa güreşlerinde topladıkları puanlarla ilk 32’ye giren güreşçiler, Kırkpınar’a direkt katılmaya hak kazandı. Kalan 8 başpehlivan ise yarın Sarayiçi Er Meydanı’nda gerçekleştirilecek ön eleme turuyla belirlenecek. Toplam 28 başpehlivanın saat 13.00’da el bağlayacağı ön eleme karşılaşmaları sonucu, Kırkpınar’da güreşecek 40 başpehlivan belirlenmiş olacak.

6 Temmuz Cumartesi günü güreşlerin devam edeceği Sarayiçi’nde akşam 21.00’de şarkıcı Bengü, hayranlarıyla buluşup konser verecek. Yağlı güreşlerin son gününde ise 7 Temmuz pazar günü final karşılaşmaları sabah saat 09.00’da başlayacak. Saat 15.00’da 2025 yılı 664’üncü Kırkpınar Yağlı Güreşleri Festivali, Ağalık Koç İhalesi yapılacak ve ardından büyük Türk bayrağı açılıp statta gezdirilecek. Kırkpınar’ın son günü başpehlivanlık final güreşi ve ardından ödül töreni ile sona erecek.

Başpehlivana 550 Bin Lira Ödül

Edirne Belediyesi, 663’üncü Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin başpehlivanına bu yıl 550 bin TL’lik para ödülü verecek. Başpehlivan ikincisine 275 bin TL, başpehlivan üçüncüsü olacak 2 güreşçiye de 140’ar bin TL para ödülü verilecek. Tüm boylarda dereceye girecek olan başpehlivanlara verilecek olan para ödülü, yolluk ve tur ücretleri ile bu yıl 3 milyon TL’ye ulaşacak.


Sınır Ötesi Gazetesi sitesinden daha fazla şey keşfedin

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Sizinle ne düşündüğümüzü paylaştığımız gibi, sizin düşüncelerinizi de duymak istiyoruz! Yorumunuzu paylaşın, geri bildiriminizi bekliyoruz!

Sınır Ötesi Gazetesi sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin