Türkiye’de Ki Asgari Ücretin Alım Gücü Bulgaristan’dan Yüksek

0

Türkiye’de Ki Asgari Ücretin Alım Gücü Bulgaristan’dan Yüksek

  • Yılbaşında Türkiye’de 392 Euro olan brüt asgari ücret, son kur artışlarıyla 329 Euro’ya kadar geriledi. Böylece Türkiye asgari ücrette AB’nin dibindeki 332 Euro’luk (650 Leva) Bulgaristan’ı da geride bıraktı. Buna rağmen Türkiye’de ki asgari ücretin alım gücü Bulgaristan’dan yüksek.

TL’deki değer kaybı ve yüksek enflasyon halkın çoğunluğunu yoksullaştırırken, asgari ücrette Türkiye Avrupa Birliği ülkeleri arasında son sıradaki Bulgaristan’ı da geride bıraktı. Türkiye’de alınan asgari ücret ile 471 litre süt alınabilirken Bulgaristan’da alınan asgari ücret ile 325 litre süt alınabiliyor.

Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat) verilerine göre, 1 Ocak 2021 itibariyle en yüksek brüt asgari ücret 2202 euro ile Lüksemburg’da olurken son sırayı 332 Euroyla Bulgaristan almıştı.

1 Ocak 2021 tarihli kura göre de Türkiye’de 3 bin 577 liralık brüt asgari ücret 392 Euro’ya denk geliyordu ve Türkiye’de asgari ücret Bulgaristan’ın önündeydi.

Bugün itibarıyla ise 10,85’lik Euro/TL kuruna göre Türkiye’de brüt asgari ücret 329 Euro seviyesinde ve Bulgaristan’ın gerisinde. Türkiye’de brüt asgari ücret yaklaşık 10 ayda Euro cinsi olarak yüzde 16 oranında erimiş oldu.

Türkiye’de bugün itibarıyla net asgari ücret ise 260 Euro seviyesinde bulunuyor.

Zirvede Lüksemburg var

AB içinde asgari ücretin en yüksek olduğu ülke, 2202 Euro ile Lüksemburg. Onu 1724 Euro ile İrlanda, 1701 Euro ile Hollanda, 1626 Euro ile Belçika takip ediyor.

AB’nin bir numaralı ekonomisi Almanya’da brüt asgari ücret 1585 Euro, iki numaralı ekonomisi Fransa’da ise 1555 Euro seviyesinde bulunuyor.

Komşumuz Yunanistan’da ise bu rakam 758 Euro.

AB üyesi olmayan Avrupa ülkeleri içinde ise Arnavutluk, 245 Euro ile en düşük asgari ücrete sahip ülke konumunda.

Bu rakam Kuzey Makedonya’da 359 Euro, Karadağ’da 331 Euro seviyesinde ve Türkiye’nin ve Bulgaristan’ın üzerinde yer alıyor.

Avrupa Birliği’ne üye 27 ülkeden altısında asgari ücret uygulanmıyor. Bu ülkeler Danimarka, İtalya, Kıbrıs, Avusturya, Finlandiya ve İsveç.


Sınır Ötesi Gazetesi sitesinden daha fazla şey keşfedin

Son gönderilerin e-postanıza gönderilmesi için abone olun.

Sizinle ne düşündüğümüzü paylaştığımız gibi, sizin düşüncelerinizi de duymak istiyoruz! Yorumunuzu paylaşın, geri bildiriminizi bekliyoruz!

Sınır Ötesi Gazetesi sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et