Ayçiçeği Desteği Yüzde 50 Arttı

0

·        Trakya bölgesinde yaşanan kuraklık nedeniyle ayçiçeği veriminde azalma olması üzerine devlet desteği yüzde 50 artırılarak 1 lira 50 kuruşa yükseltildi. Edirne Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Arabacı, üreticilerin enflasyon karşısında ihtiyaçlarını karşılayabilmesi için desteklerin hızlı bir şekilde ödenmesini talep etti.

Trakya bölgesinde yaşanan kuraklıktan dolayı oluşan verim azlığı nedeniyle, ayçiçeğine yapılan devlet desteği yüzde 50 artışla birlikte 1 lira 50 kuruşa yükseltildi. Edirne Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Arabacı, “Bu açıklanan 1 lira 50 kuruş desteğin de en kısa sürede üreticilerimize ödenmesini talep ediyorum. Üreticilerimizin artan enflasyon karşısında 1 lira 50 kuruş primi erimeden ihtiyaçlarını karşılayabilmesini umuyoruz” dedi.

Edirne Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Arabacı, üreticinin ayçiçeği desteği beklentisinin kilogramda 4 lira olduğunu ifade etti. Arabacı, 1 lira 50 kuruş olan devlet desteğinin zamanında ödenmesini talep etti.

“ÜRETİCİNİN PRİM DESTEĞİ BEKLENTİSİ 4 LİRA BANDINDAYDI”

Arabacı, bugün yaptığı açıklamada, şunları kaydetti:

“Bu yıl 70 kuruş olan destek 1 lira olarak revize edildi. Biz bu yıl enflasyon karşısında en az 4 lira destek olması gerektiğini belirttik. En azından bizim bakanlığımızın maliyetlerimizi iletmemiz doğrultusunda kilogramına ödenen fiyatı 1 lira 50 kuruş olarak prim desteği açıklaması bir nebze de olsa üreticimize destek olacaktır. Üreticinin maliyetini görüp destekleri verdikleri için teşekkür ederim ama bu verilen fiyat beklentiyi karşılamadı. Üreticinin prim desteği beklentisi 4 lira bandındaydı. Ama önümüzdeki dönemde bakanlığımız tarafından desteklerin revize edeceğini düşünüyorum. Bu fiyatın ilerleyen günlerde yeniden revize edilmesi gerektiğini düşünüyorum. Bu açıklanan 1 lira 50 kuruş desteğin de en kısa sürede üreticilerimize ödenmesini talep ediyorum. Üreticilerimizin artan enflasyon karşısında 1 lira 50 kuruş primi erimeden ihtiyaçlarını karşılayabilmesini umuyoruz.”

 


Sınır Ötesi Gazetesi sitesinden daha fazla şey keşfedin

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Sizinle ne düşündüğümüzü paylaştığımız gibi, sizin düşüncelerinizi de duymak istiyoruz! Yorumunuzu paylaşın, geri bildiriminizi bekliyoruz!

Sınır Ötesi Gazetesi sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin