Bulgaristan’da Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yıl dönümü kabul töreni düzenlendi

0

·        Türkiye’nin Filibe Başkonsolosu Korhan Küngerü, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ve Cumhuriyet’in 100. kuruluş yıl dönümü münasebetiyle kabul töreni düzenledi.

Filibe’de bir otelde Türkiye ve Bulgaristan’ın ulusal marşların çalınmasıyla başlayan kabul töreni, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yolladığı bayram tebrik mesajının okunması ile devam etti.

Küngerü, kabul töreninde yaptığı konuşmada, Türkiye’nin, 260 dış temsilcilikle dünyanın en geniş 5 diplomasi ağından biri haline gelmesinin gurur verici olduğunu belirterek şunları kaydetti:

“Dış politikamızın ufku, tüm dünyayı kapsayacak şekilde genişlemiş durumdadır. Türk diplomatları Cumhuriyet’imizi ilelebet payidar kılmak vazifesi ve yurtta barış dünyada barış ülküsüyle dünyanın dört bir yanında görevlerini sürdürmektedir.”

Filibe’de bulunan Türkiye Başkonsolosluğunun, Cumhuriyet tarihinin ilk dış görevlileri arasında yer aldığına işaret eden Küngerü, “Bu durum, en başından itibaren Cumhuriyet idaremizin komşu Bulgaristan’la ilişkilere verdiği önemin açık bir göstergesidir.” diye konuştu.

Küngerü, “Türkiye’de şubatın başında yaşanan acı deprem felaketinden sonra Avrupa Birliği (AB) ülkeleri arasından ilk arama-kurtarma ekibi gönderen ülke Bulgaristan oldu.” dedi.

Korhan Küngerü, Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılı dolayısıyla Filibe Başkonsolosluğunun düzenlediği kültürel ve diğer etkinlikleri yılsonuna dek sürdüreceklerini duyurdu.

Çeşitli sanatçıların sahne aldığı konserle devam eden kabul törenine, Bulgaristan’ın 10. bölgesinden milletvekilleri, rektörler, yerel idare üyeleri, siyasi partiler, ekonomi, kültür, eğitim, sanat ve medya dünyası ile cemaatlerin temsilcileri katıldı.


Sınır Ötesi Gazetesi sitesinden daha fazla şey keşfedin

Son gönderilerin e-postanıza gönderilmesi için abone olun.

Sizinle ne düşündüğümüzü paylaştığımız gibi, sizin düşüncelerinizi de duymak istiyoruz! Yorumunuzu paylaşın, geri bildiriminizi bekliyoruz!

Sınır Ötesi Gazetesi sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et