Bahri Bey (Dinar): “Gurbetçilerimizin tatil anlayışı değişti.”

0

Bahri Bey (Dinar): “Gurbetçilerimizin tatil anlayışı değişti.”

·         Bu yıl yurdumuza ve Edirne’ye gelen gurbetçi portveyn’i ni değerlendirirmisiniz?

Bahri Bey (Dinar): Bu yıl gurbetçilerimizin Türkiye’ye ve Edirne’ye geliş oranlarına baktığımızda 1,5 kata oranla artış var. Bunun nedeni, yaşanan pandemi sıkıntılarının hafiflemesi ve uzun zamandır ülkelerine gelmedikleri için hısım akrabalarını özlemeleri, Türkiye’de yapmayı planladıkları işlerin sekteye vurması etkenler var. Bir de bu yıl Edirneliler olarak şunu keşfettik. Gurbetçilerin tatil anlayışı değişti. Eskiden Edirne’ye gelirlerdi. Çoğunlukla Selimiye Cami’nde namaz kılıp birkaç saat şehri gezer, gidecekleri yere devam ederlerdi. Şimdi öyle olmuyor. Gurbetçiler daha Almanya, Fransa veya benzeri bulundukları ülkeden daha çıkmadan teknoloji sayesinde Edirne’de bulunan konaklama tesislerinden yer rezerve ettiriyorlar. Edirne’ye gelince duşlarını alıp dinlendikten sonra en az bir veya iki gün ili gezip tarihi ve doğal güzelliklerini keşfedip alış veriş yapıp olmaz ise olmazımız “Tava Ciğer”imizi yiyip ayrılıyorlar. Yani artık gurbetçinin tatili Edirne’den başlıyor.

 

  • Edirne’de çalışmaları başlatılan “Üç Nehir, Bir Şehir” isimli proje hakkında bilginiz var mı?

Bahri Bey (Dinar): Son yıllarda Edirne’de yaşayan bireyleri en fazla heyecanlandıran projelerden birisi “Üç Nehir, Bir Şehir” oldu.  Bu proje kapsamında yapılacak türbinlerden üretilecek elektrikle hem projeye finansman sağlanacak hem de benim de üyesi olduğum “Şehir Gönüllüleri Vakfı”na maddi destek verilerek yoksullar için geliştirilecek projelerimize finansman sağlanacak. Hem de nehir etrafında kültürel aktiviteler yapılacak.

Bulgaristan`dan doğan, Arda, Tunca ve Meriç nehirlerinin ayrı kaynaklardan çıkarak gelip birleştikleri yerde bulunan Edirne’de Meriç Nehri çevresi değişiyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca, Türkiye- Yunanistan arasında 191 kilometrelik sınır hattı oluşturan Meriç Nehri kenarında hayata geçirilecek Üç Nehir Bir Şehir projesinde çalışmalar başlaması bizleri çok mutlu etti.

Yılda 5 milyon turisti ağırlayan kentteki nehrin her iki tarafı da temizlendi, kıyıdaki sosyal tesislerin bakım ve onarımlarının yapılması ile insanlarımıza nefes alabilecekleri alanlar sağlanmış oldu.

Dünyanın en uzun kesintisiz bisiklet yolu, su sporları merkezi, arşimet burgu elektrik üretim tesisi ve cazibe merkezi, açık hava konser alanı, kano kürek parkuru, 3 köprü ve Millet Bahçesi`ni yapılacak. Projenin 2022 yılında bitirilmesinin planlanması ayrıca gurur kaynağımız.

Projeyle kapsamında ayrıca, 2,2 MW kurulu güce sahip dünyanın en büyük arşimet elektrik burgu tesisi yapılacak.

Bu sayede hidroelektrik santrali hiçbir taşkın riski oluşturmadan ihtiyaç duyduğu su hacmini gerisinde biriktirecek, 210 metre açıklık ve 4 metre yüksekliğe sahip havayla şişirilebilir lastik set (savak) çevreye ve canlı ekosistemine hiçbir zarar vermeyen yıllık 14,3 milyon kWh saat üretim ile yaklaşık 5 bin hanelik enerji arzı ve 14 milyon lira gelir sağlayacak.

Su seviyesinin sabitlenmesiyle 3 kilometrelik güzergahta bir nevi gölet haline getirilen nehrin hem üzerinde hem de her iki kıyısında peyzaj, aktivite ve spor alanları oluşturulacak. Şehrin dokusuna uygun mimaride nehrin her iki yakasını birleştirecek ve kurulacak tesisleri bütünleştirecek üç yaya ve bisiklet yolu köprüsü yer alacak. Lastik savağın oluşturacağı şelale görüntüsünü seyreden ve havadan ay yıldız şeklinde görülecek hilal köprü de bunlardan biri olacak.

Projede dünyanın en uzun kesintisiz 30 kilometrelik bisiklet yolu da inşa edilecek. Projenin ekolojik katkılarına ek olarak, hidroelektrik santralinde üretilen elektrik enerjisine bağlı dişli kutusu ve jeneratörün 65 santigrat dereceye kadar ulaşan soğutma suyu, yakın noktalardaki oluşturulacak sera ve diğer tesislerde ısı kaynağı olarak kullanılabilecek.

“Yeşil enerji elde edilecek”

Edirne Valimiz Sayın Ekrem Canalp, bu konuda, Edirne halkının ve kente gelen vatandaşların tüm ihtiyaçlarını karşılayacak bir projeyi hayata geçireceklerini söyledi. Gençlerin, kadın ve çocukların çok güzel zaman geçirebileceği Meriç Nehri kenarının yıllardır değerlendirilmediğine dikkati çekti, Edirne`ye gelen yaklaşık 5,5 milyon ziyaretçinin gezip güzel vakit geçirebileceği 100 bin metrekarelik alan üzerine Millet Bahçesi kurulacağı hakkında bilgi verdi. Valilik tarafından Meriç Nehri üzerinde 14 arşimet tribünü ve baraj yapılacak. Bu barajla yeşil enerji elde edilecek. Hem çevreye duyarlı hem de tarihi ve doğal güzelliklere değer katacak bir proje kentimize kazandırılmış olacağını söyledi.

“Bisiklet yolları, yürüme alanları ve yeşil alanlar”

Dünyada içinden veya çevresinden nehir geçen bir çok şehir var ama Edirne`nin, dünyada üç nehrin birleştiği en güzel yerlerden birisi.

Bisiklet yolları, yürüyüş alanları, yeşil alanları ve kafeleriyle inşallah orada çok güzel bir yer oluşturulacak. Su sporları ve çeşitli gösterilerin yapıldığı bir yer olacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir