Coronavirüse yakalanan Dr. Selçuk Köse uyandı ilk annesini sonra hastalarını sordu. Sevenlerine selam söyledi.

0

Coronavirüse yakalanan Dr. Selçuk Köse uyandı ilk annesini sonra hastalarını sordu. Sevenlerine selam söyledi.

Uzun yıllar T. Ü. Tıp Fakültesi Hastanesi ve Edirne Devlet Hastanesi Göğüs Cerrahi Bölümlerinde de görev yapan, Bakırköy Sadi Konuk Eğitim Araştırma Hastanesi’nin doktorlarından Göğüs Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Selçuk Köse, Türkiye’deki ilk corona virüsü vakasının görülmesinin ardından hastalıkla enfekte olan ilk sağlık çalışanlarından biri oldu.

Hastaneye yatırılan Dr. Köse, 17 Mart’ta durumu ağırlaşınca yoğun bakımda solunum cihazına bağlandı.

Durumu gittikçe kötüleşen ve verilen tüm destekleyici tedavilere rağmen hiçbir yanıt alınamayınca, dünyada da henüz deneme aşamasında olan mezenkimal kök hücre nakli uygulandı. Ancak bu tedaviden de tam olarak yanıt alınamadı.

Bu kez sevenleri ve arkadaşları seferber oldu ve corona virüsü tedavisi için Çin’de de kullanılan ancak o tarihlerde henüz Türkiye’de bulunmayan “Favipirapir” etken maddeli ilacı bulabilmek için duyurular yapıldı.

SON TESTİ 3 NİSAN’DA NEGATİF GELDİ

Dr. Selçuk Köse, Sağlık Bakanlığı’nın talimatıyla Türkiye’deki hastalarda kullanılmak üzere ithal edilen ve 23 Mart’ta ülkemize de getirilen ilacın ilk verildiği hastalardan biri oldu.

Dr. Köse’nin 19 ve 21 Mart’ta sonuçları pozitif çıkan testleri 3 Nisan’da ‘negatif ‘i gösterdi.

Geçtiğimiz hafta solunum cihazından ayrılan, ancak durumu kötüleşince tekrar entübe edilen Dr. Selçuk Köse, 7 Nisan’da cihazdan tamamen ayrıldı. Uyanır uyanmaz ise annesinin sağlığını sordu. Daha sonra hastalarının durumunu sordu.

Ardından yakınlarıyla görüntülü olarak telefonda görüştürüldü. Kendisini sevenlerine çok selam sölledi “İnşallah kısa sürede bu zor süreci atlatıp yine her zaman beraber olacağız. Herkese çok selam söylüyorum beni merak etmesinler sağlığım her geçe gün daha iyiye gidiyor” dedi.

Dr. Köse, sadece burundan verilen oksijen desteğiyle kendi kendine nefes alabiliyor, şuurunun etrafıyla iletişim kurabilecek kadar iyileştiği belirtilen Dr. Köse’nin durumunun halen kritik olarak takip edildiği kaydedildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir