Emekli Olup İlk Defa Türkiye’ye Araba Getirecekler Dikkat! Hangi Ürünler Gümrüğe Tabi?

0
 • Türkiye’ye emekli olduktan sonra ilk defa araç getirecekler için yeni bir düzenleme yapıldı. Türkiye Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan düzenlemeyle birlikte, yurtdışından emekli olan kişilerin Türkiye’ye araç getirme süreci kolaylaştırıldı.

Daha önce 185 gün yurtdışında bulunma şartı aranan kişiler artık bu zorunluluğu yerine getirmek zorunda kalmayacaklar. Yapılan düzenlemeyle, Türkiye Gümrük Bölgesi dışından emekli olan kişilerin emeklilik tarihinden sonra Türkiye’ye ilk defa getirecekleri kişisel kullanıma mahsus kara taşıtları için 185 gün yurtdışında bulunma şartı aranmayacak.

Bu yeni düzenleme ile birlikte yurtdışından emekli olanların Türkiye’ye araç getirme süreci daha da kolaylaşacak. Yeni düzenleme ile ilgili bilgi veren yetkililer, emekli olan kişilerin bu avantajdan faydalanabileceklerini belirttiler. Böylelikle emekli olanlar, Türkiye’ye yerleşme sürecinde araçlarını daha kolay bir şekilde getirebilecekler.

Türkiye Gümrük ve Ticaret Bakanlığı yetkilileri, yeni düzenlemenin yürürlüğe girdiğini ve emekli olan kişilerin Türkiye’ye araç getirme sürecinin artık daha kolay olduğunu vurguladılar.

Hangi Ürünler Gümrüğe Tabi?

Yolcu beraberi eşya muafiyeti uygulamasında 3 gün yurt dışında kalma şartı var mı?

Kara sınır kapılarından Türkiye’ye giriş yapan yolcuların eşya muafiyeti hakkından yararlandırılması için gerekli olan 3 gün yurtdışında kalma şartı kaldırılmıştır. Ancak, yolcu beraberi eşya muafiyetinden bir ay içerisinde en fazla 10 defa yararlanılması mümkündür.

Gümrük kapısından geçerken yolcu beraberi kişisel olarak sigara muafiyet hakkı ne kadar?

Her bir yolcu için tütün ve tütün ürünleri için:

 • Sigaralar: 400 adet + 200 adet (2011/39)
 • Sigarillolar (her biri 3 gr.dan ağır olmayan purolar): 100 adet
 • Puro: 50 adet
 • Kıyılmış tütün (200 yaprak sigara kağıdı ile): 250 gr.
 • Pipo tütünü: 250 gr.

Not: Tütün ve tütün ürünleri ile alkollü ürünlere ilişkin muafiyet hakkından, 18 yaşın altındaki yolcular faydalanamayacaktır.

Gümrük kapısından geçerken yolcu beraberi kişisel olarak kozmetik ürün muafiyet hakkı ne kadar?

600 ml’yi aşmamak kaydıyla:

 • Kolonya, parfüm, lavanta, esans veya losyon: 600 ml
 • Cilt bakım ürünü ve makyaj malzemesi: 5 adet

Gümrük kapısından geçerken yolcu beraberi kişisel olarak gıda ürünlerinde muafiyet hakkı ne kadar?

 • Çay: 1 kg
 • Çözülebilir hazır kahve: 1 kg
 • Kahve: 1 kg
 • Çikolata: 1 kg (Şeker ve/veya çikolatadan toplam 2 kg)
 • Şekerden mamul yiyecek: 1 kg

Gümrük kapısından geçerken yolcu beraberi kişisel olarak elektronik/dijital eşya muafiyeti ne kadardır?

 • Renkli televizyon: 55 ekran (LCD veya plazma ayrımı yapılmaksızın)
 • Video kamera: 1 adet (10 adet boş kaseti ile birlikte)
 • Fotoğraf makinesi: 1 adet (hafıza kartı veya 5 adet filmi ile birlikte)
 • GPS yön bulma cihazı: 1 adet
 • Dizüstü bilgisayar ya da PC: 1 adet (flash bellek, harici hard disk dahil)
 • Radyo veya radyo-teyp: 1 adet
 • Ses ve görüntü kaydedici ve oynatıcı cihazlar: Toplam 10 adet (plak, teyp kaseti, CD, VCD, DVD)
 • Kasetli veya oyun kartlı elektronik oyun aleti: 1 adet
 • GSM-Cep telefonu: 2 takvim yılında 1 adet (yabancı misyon mensupları hariç)

Yurt dışından yolcu beraberi muafiyeti kapsamında ne miktar ve değerde eşya getirebilir?

Transit yolcular hariç olmak üzere, yolcu beraberinde getirilip serbest dolaşıma sokulan, ticari miktar ve mahiyette olmayan kişisel ve hediyelik eşyaya muafiyet tanınır. Muafiyet, kara hudut kapısından giriş yapan yolcular için ayda en fazla 10 defa kullandırılır.

Her bir yolcu için uygulanan toplam eşya muafiyetinin değeri 430 Avro’dur. Ancak, 15 yaşından küçük yolcular için bu miktar 150 Avro olarak uygulanır. Her bir yolcu için 430 Avro, 15 yaşından küçükler için 150 Avroyu aşan eşyalar ile ilgili olarak değeri 1500 Avro’yu geçmemek şartıyla, aşan miktar için belirlenen oranda tek ve maktu vergi alınır.

Yurt dışından gelirken muafiyet hakkı kapsamında gümrüksüz satış mağazalarından alınabilen sigarayı yurt dışından getirebilir mi? Bunun bir sınırı var mıdır?

Muafiyet hakkı kapsamında gümrüksüz satış mağazalarından alınabilen içki ve sigara yurt dışından getirilebilir, ancak bu durumda gümrüksüz satış mağazasından alışveriş yapılması mümkün bulunmamaktadır.

Evcil Hayvanlarla Türkiye’ye Giriş Yapılabilir mi?

Yolcu beraberinde olmak kaydıyla getirebileceğiniz hayvanlar; kedi, köpek ve kuş türlerinden 2’şer adet ve 10 adet akvaryum balığı ile sınırlıdır. Veteriner sağlık raporu, orijin ve aşı belgesi ile varsa kimlik ve eşgal belgesi ibrazı şartı ve veteriner kontrolü kaydıyla giriş yapılabilir.

Et Getirebilir miyim?

Hayır, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nca düzenlenen 2012/11 sayılı Hayvansal Ürünlerin Kişisel Sevkiyatlarının Ülkeye Girişine İlişkin Kurallar Hakkında Tebliğ gereğince her türlü et ve et ürünleri, süt ve süt ürünlerinin yurda getirilmesi yasaklanmıştır.

Alternatif Gümrük Kapıları Hangileridir?

Yolcu sezonunda Kapıkule Yolcu Salonu Gümrük Müdürlüğünde yoğunluk olması halinde Bulgaristan’dan Türkiye’ye giriş yapacak gurbetçilerimiz Hamzabeyli ve Dereköy Gümrük Müdürlüklerini alternatif olarak kullanılabilirler. Yunanistan’dan Türkiye’ye girişlerde ise İpsala ve Pazarkule Gümrük Müdürlükleri kullanılabilir.


Sınır Ötesi Gazetesi sitesinden daha fazla şey keşfedin

Son gönderilerin e-postanıza gönderilmesi için abone olun.

Sizinle ne düşündüğümüzü paylaştığımız gibi, sizin düşüncelerinizi de duymak istiyoruz! Yorumunuzu paylaşın, geri bildiriminizi bekliyoruz!

Sınır Ötesi Gazetesi sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et