Gültekin: “Türkiye’de ki Soydaşlar; 2 Ekim’de Mutlaka Oyunuzu Kullanın”

0
Gültekin: “Türkiye’de ki Soydaşlar; 2 Ekim’de Mutlaka Oyunuzu Kullanın”

Gültekin: “Türkiye’de ki Soydaşlar; 2 Ekim’de Mutlaka Oyunuzu Kullanın”

Gültekin: “Türkiye’de ki Soydaşlar; 2 Ekim’de Mutlaka Oyunuzu Kullanın”

  • Türkiye ve Balkan Ülkeleri Dostluk Kültür Ekonomik İşbirliği Derneği Başkanı Sami Gültekin, çifte vatandaş statüsünde yaşayan Bulgaristan göçmenlerine 2 Ekim’de yapılacak erken genel seçimde sandığa gitme çağrısında bulundu.

Bulgaristan’da hükümet kuramayan Bulgaristan Sosyalist Partisi’nin (BSP) 18 Temmuz’da aldığı görevi Cumhurbaşkanı Rumen Radev’e iade etmesiyle ülkede 2 Ekim’de erken genel seçim yapılması kararı alındı.

Türkiye’deki göçmenler, Bulgaristan’da 1989’da komünist diktatör Todor Jivkov‘un devrilmesiyle başlayan demokratikleşme sürecinde 15. kez genel seçimde oy kullanmaya hazırlanıyor. 4 Nisan, 11 Temmuz ve 14 Kasım 2021’de yapılan üç genel seçimin ardından seçmenler, hükümetin kurulamaması nedeniyle bu sefer erken genel seçim için sandık başına gidecek.

“EDİRNE’DE SANDIKLARA YOĞUN KATILIM BEKLİYORUZ”

Türkiye ve Balkan Ülkeleri Dostluk Kültür Ekonomik İşbirliği Derneği Başkanı Sami Gültekin, 6 Eylül’e kadar vatandaşların çevrim içi dilekçe doldurmaları gerekiyordu, bunun yapılmaması halinde sandık başlarında yığılmalar olacağını söyledi.

SEÇİMLER İÇİN EDİRNE’DE 3, KIRKLARELİ’NDE 7, TEKİRDAĞ’DA İSE 12 SANDIK KURULACAK.

Edirne’de ikamet eden Bulgaristan vatandaşları ve çifte vatandaşlar, Bulgaristan Başkonsolosluğu ile 75. Yıl İlkokulu’nda iki sandıkta oylarını kullanacak. Sandıklara yoğun katılım bekleniyor. Sandık sayısının artmış olması, sandık başında oluşabilecek yoğunluğu azaltacaktır. Vatandaşlarımız mutlaka oy kullanmak için sandığa gelsinler. Çevrim içi dilekçe doldurmamış olsalar dahi sandık başındaki görevli arkadaşlarımız onlara destek olacaktır.” dedi.

Gültekin, Bulgaristan’daki son hükümetin 4 partiden oluştuğunu, biri istifa ettikten sonra yeniden seçime gidildiğini belirterek, “Kendi aralarında uyuşmazlık yaşadıkları için sorunlar olabiliyor. Bu, Bulgaristan’ın istikrarsız bir ülke olmasına sebep oluyor. Bulgaristan, Türkiye ve farklı ülkelerdeki vatandaşlarımız seçime katılarak istikrarı umarım sağlarlar. Bulgaristan’da yaşayan Türk asıllı soydaşlarımızın refah seviyesi yükselsin, bütün çifte vatandaşların oy kullanmasının Bulgaristan da ki maddi manevi haklarına sahip çıkabilmesi için gerektiğini belirtti. Bu defa umarım Bulgaristan daha uzun vadeli parlamentoya kavuşacaktır” diye konuştu.


Sınır Ötesi Gazetesi sitesinden daha fazla şey keşfedin

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Sizinle ne düşündüğümüzü paylaştığımız gibi, sizin düşüncelerinizi de duymak istiyoruz! Yorumunuzu paylaşın, geri bildiriminizi bekliyoruz!

Sınır Ötesi Gazetesi sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin