Şafak Kırbiç yine Başkan

Trakya Birlik 2021/2022 iş yılı olağan genel kurulu Edirne’de düzenlendi. Mimar Sinan Spor Salonu’nda düzenlenen genel kurula, Trakya Birlik yönetim kurulu üyeleri, Marmara Bölgesi’ndeki 35 kooperatifin yönetim kurulu üyeleri ve birlik ortakları katıldılar. Genel kurulda mevcut başkan Şafak Kırbiç’in mavi listesiyle, Malkara Kooperatif Başkanı Cem Özkan’ın sarı listesi yönetim kurulu için yarıştı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan genel kurula hitap eden mevcut birlik başkanı Şafak Kırbiç, 2021 – 2022 yılındaki çalışmalarla ilgili bilgi verdi.

‘ÜRÜN BEDELİNİN TAMAMINI ORTAKLARIMIZA ÖDEDİK’

Birlik Başkanı Kırbiç, genel kuruldaki konuşmasında 2021/2022 iş yılının genel değerlendirmesini yaptı. Kırbiç; “1 Ağustos 2021 tarihinde başlayan iş yılımızın ilk ve en önemli faaliyeti; hasat dönemi hazırlıklarının tamamlanarak mubayaanın başlaması, tüm ortaklarımızın ve kamuoyunun beklediği ürün fiyatının belirlenmesi ve ortaklarımızın emeklerinin karşılığı olarak ürün bedellerinin ödenmesi olmuştur. 2021/2022 ayçiçek üretim sezonunda ekonomik konjonktür yanı sıra yağlık ayçiçek tohumu ve yağı iç ve dış piyasa fiyat hareketlerinin gözlemlenerek, hükümetimizin sağladığı yerli üretimi destekleme amaçlı ithalatı düzenleyici destekler ile koordineli olarak birliğimiz, 14 Eylül 2021 tarihi itibariyle ayçiçek mubayaamız 138 bin ton seviyelerindeyken 5 bin 100 TL/ton avans fiyat açıklamıştır. Birliğimizin fiyat açmasından sonra gerçekleşen yukarı yönlü fiyat hareketlilikleri ortak üreticilerimiz lehine değerlendirilerek, 1 Ekim 2021 tarihine gelindiğinde ayçiçek mubayaamız 270 bin ton seviyelerine ulaşmışken ön alım fiyatımız 5 bin 400 TL/ton olarak revize edilmiştir. Hasat sonu itibariyle ortaklarımızdan toplam 278 bin 465 ton ürün mubayaa edilerek, randıman oranı esaslı alım ile ortaklarımızın eline ton başına ortalama 5 bin 705 TL geçmiş olup, 1 milyar 588 milyon 698 bin 839 TL tutarındaki ürün bedelinin tamamı ortaklarımıza ödenmiştir” dedi.

‘VERDİĞİMİZ FİYAT REFERANS OLARAK GÖSTERİLDİ’

2022 yılında yapılan fark ödemeleri ile 2021-2022 hasat sezonunda geriye dönük ilave kazanç elde eden yegane üreti-cilerin Trakya Birlik ortakları olduğunu ifade eden Birlik Başkanı Kırbiç, 2022 hasat sonuna dair de bilgiler verdi. Kırbiç,”Hasat sonuna gelindiğinde ortaklarımızdan mubayaa edilen toplam tonaj 311 bin 220 ton seviyesine ulaşmıştır. Randıman oranı esaslı alım ile ortaklarımızın eline ton başına 12 bin 943 TL geçmiş olup, 3 milyar 881 milyon 323 bin 170 TL tutarındaki ürün bedelinin tamamı ortaklarımıza kısa süre içerisinde ödenmiştir. Birliğimizin açıkladığı 12,00 TL/kg fiyat ülke genelinde siyasiler ve tüm üreticiler tarafından referans olarak gösterilerek takdir edilmiştir. Ayrıca 2022/2023 iş yılında emanet usulü alım yöntemi hayata geçirilerek üretici ortaklarımızın tercihine sunulmuştur” diye konuştu.

‘BİRLİK ORTAKLARINA KARŞI VAZİFESİNİ YERİNE GETİRDİ’

Kırbiç, 1 Ocak 2023 tarihi itibariyle de ayçiçek tohumu ve yağında gümrük vergisinin sıfırlandığına dikkat çekerek; “Bu gelişmeler ışığında yurt içi ayçiçek fiyatları hâlihazırda 10 bin 500-11 bin TL/ton seviyelerine gerilemiş bulunmaktadır. Bu itibarla Trakya Birlik, 2022/2023 ayçiçek üretim sezonunda ortaklarına piyasa koşullarına göre çok önemli bir maddi katkı sağlayarak ortaklarına karşı vazifesini en iyi şekilde yerine getirmiştir. İş yılının ortalarına geldiğimiz şu günlerde yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen ortaklarımızdan mubayaa ettiğimiz ürünleri en iyi şekilde değerlendirmek adına çalışmalarımızı tüm gayretimizle sürdürüyoruz. Ayrıca üretici ortaklarımızın ayni ve nakdi tarımsal girdi ihtiyaçlarını karşılayabilmek adına kredi talepleri aralıksız olarak karşılanmaya devam etmektedir” ifadelerini kullandı.

KIRBİÇ GÜVEN TAZELEDİ

Birlik Başkanı Kırbiç, konuşmasının sonunda genel kurulun hayırlı olmasını temenni ederken, toplantı basın mensuplarına kapalı devam etti.
Mavi ve sarı listelerin yarıştığı genel kurulda, 298 delege oy kullanırken, 2 oy geçersiz sayıldı. Mevcut başkan Şafak Kırbiç’in listesi 215 oy alırken, sarı listeyle seçime giren Malkara Kooperatif Başkanı Cem Özkan’ın listesi 81 oyda kaldı. Bu sonuçlarla Trakya Birlik yönetiminde Şafak Kırbiç ve yönetim  kurulu güven tazelemiş oldu.

     


Sınır Ötesi Gazetesi sitesinden daha fazla şey keşfedin

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Sizinle ne düşündüğümüzü paylaştığımız gibi, sizin düşüncelerinizi de duymak istiyoruz! Yorumunuzu paylaşın, geri bildiriminizi bekliyoruz!

Sınır Ötesi Gazetesi sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin