SP Edirne İl Başkanı Av. Tekin’den ‘Osmanlı Haftası’ mesajı

0

Saadet Partisi Edirne İl Başkanı Av. Sinan Tekin Osmanlı Devleti’nin 725. Kuruluş yıldönümü dolayısıyla bir mesaj yayınladı.

Saadet Partisi Edirne İl Başkanı Av. Sinan Tekin
  • Tekin, Osmanlı Devleti’nin 725. Kuruluş yıldönümü dolayısıyla bir mesaj yayınladı.

Av. Sinan Tekin, mesajında, “Tarihe mührünü vurmuş, silinmez eserler ve derin izler bırakan bir medeniyet olan ‘Devlet-i Aliyye-i Osmaniyye’ (Osmanlı Devleti) 6 asır varlığını sürdürmüş adaletle ve hoşgörüyle hükmetmiş bir Türk-İslam Devletidir. 400 çadırdan beylik, devlet ve medeniyet oluşturan, Yaklaşık 21 milyon km2 toprağa 623 yıl boyunca sahip olan Osmanlı Devleti, Askeri, Siyasi ve İktisadi gücünün yanı sıra, adaletli yönetimi ile de sosyal hayatta dünyaya örnek medeniyet anlayışını sunmuştur” ifadesini kullandı.

Av. Tekin devamla; “Osmanlı Devleti, Türk Örf ve Adetlerini ve İslam Kültürünün yükümlülüklerini referans alan din, dil, ırk ayrımı yapmadan birçok devleti ve milleti hâkimiyeti altında huzur ve barış içinde tutmayı başarmıştır. Osmanlı Devleti, adalet düzeni üstünlüğü ve insanlık onurunu koruyarak, bunları prensip edinerek ve her alanda uygulayarak, tarihteki 25 büyük medeniyetin birikimlerinden de faydalanarak, insanlığa örnek bir medeniyet meydana getirmiştir. Osmanlı Devleti, aynı zamanda bir Hilafet devleti olarak, sadece İslami değil, tüm inanç sistemlerinin de teminatı olmuştur.
İki okyanus, üç kıt’a, altı deniz ve yedi yarımadada farklı din, dil, ırk, mezhep olmak üzere, altı asır adaletle hükmeden Osmanlı Devleti’nin adaleti, hoşgörüsü, ahlak ve medeniyet anlayışına günümüzde çok ihtiyaç duyulmaktadır” şeklinde konuştu.

Av. Tekin, Güçlü bir Türkiye’ inşa etmek için şunlara ihtiyaç olduğuna vurgu yaptı; “Devlet-Millet kaynaşmasını gerçekleştirmek ve yeniden muasır medeniyet seviyesine çıkmak için, dünya’ya 6 asır, barış, adalet ve hoşgörü ile hükmeden, güçlü bir medeniyet meydana getiren ecdadın torunları olarak, Osmanlı’nın hoşgörüsünü, ahlakını, adaletini, kültürünü, sanatını, medeniyetini yaşamak ve yaşatmak için bizlere önemi görevler düşmektedir. Bunun için ‘önce ahlak ve maneviyat’, hemen arkasından ‘Adil Düzen’ kurulması gerekir” açıklamasını yaparak, “Osmanlı Haftası”nı kutladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir