Çifte Vatandaşların Türki’ye de Türk, Bulgaristan’da Bulgar isimlerini kullanmalarının önüne geçilmeli!..

Çifte Vatandaşların Türki’ye de Türk, Bulgaristan’da Bulgar isimlerini kullanmalarının önüne geçilmeli!..

Bulgaristan’dan zorunlu göç nedeni ile azımsanamayacak soydaşımız Türkiye’ye göç etti.

Bu soydaşlarımız neden göç edip Türkiye’ye geldiler? Bunu bilmeyen yok. Zorla Bulgar isimleri verilip bunu kullanmaya zorlandıkları için geldiler. Türkiye’de Türklüklerini korumak isteyen bu soydaşlarımızı bağrına basıp T. C. Vatandaşlığına aldı.

Bulgaristan’ın kısa bir süre sonra rejim değişikliği yaparak Cumhuriyet ile idare sistemini kabul etmesi üzerine yaptığım girişimler sonra bu soydaşlarımıza çifte vatandaşlık hakkı verildi. İsteyenlere Bulgaristan’da nüfus kayıtlarının bulunduğu belediyelere başvurmaları halinde sorgusuz eski isimleri verildi. Gerçekten Türk adı için mücadele etmiş olanlar en kısa zamanda eski Türk, Müslüman isimlerini aldılar.

Ne yazık ki bu soydaşlarımızın ekseriyeti hala kendilerine zorla verildiğini iddia ettikleri Bulgar, Hristiyan isimleri ile yaşamlarını sürdürüyorlar.

İsimlerini değiştirmeyen bu çifte vatandaş statüsünde ki kişiler Bulgaristan’a gittiklerinde Bulgar gibi yaşıyorlar. Türkiye’ye geldiklerinde sözde Türk oluyorlar.

Bu kişiler zamanla Türklüklerini unuttukları gibi çocuklarına ve torunlarına da unutturmak için zemin hazırlıyorlar.

Yukarıda bahsi geçen sıkıntının önüne geçilmesi için gerekli tedbirin alınması gerekiyor.

Not: Bu yazı dilekçe olarak T. C. Dış İleri Bakanlığına’da gönderilmiştir.

5 thoughts on “Çifte Vatandaşların Türki’ye de Türk, Bulgaristan’da Bulgar isimlerini kullanmalarının önüne geçilmeli!..

  1. Cahil bulgaristanda sadece turkler ve bulgarlarmi var saniyorsun kac dil konusuluyor kim neye nasil inanci biliyormusun neymis efendim bulgaristanda bulgar turkiyede turk sen turkiyede kilise onunden gecerken papaz caminin yanindan gecerkende hoca olyorsun oylemi

  2. Sen ,dilekçeyi yanlış yere yollamışsın.Bulgaristanda hükümet yetkililerine diyecektin.Bir genelgeyle bütün isimler 1985 yalı öncesine otomatikman alınsın.Sonra kim nasıl isim değiştirirse değiştirsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: