Sahte Bulgaristan kimliğine küfretmek 4,8 TL!..

0

Sahte Bulgaristan kimliğine küfretmek 4,8 TL!..

  • Sivas’ta yaşayan Alparslan Ataş, yurt dışı hayaliyle 5 bin Euro’ya sahte Bulgaristan kimliği aldı. Yakalanınca parasını kaptırdığı dolandırıcılara küfür etti. Dolandırıcılar tarafından açılan hakaret davası sonucu 4 bin 800 lira para cezasına çarptırıldı.

İddialara göre Sivas kent merkezinde yaşayan Alparslan Ataş, yurt dışı hayaliyle 5 bin Euro vererek sahte Bulgaristan kimliği satın aldı. Dolandırıcıların tuzağına düşen Ataş, adına çıkarılan sahte Bulgaristan kimliğiyle Hırvatistan sınırında polis ekiplerine yakalandı. Sahte kimlikle Türkiye’den Hırvatistan’a kadar gitmeyi başaran Ataş ve arkadaşı 72 gün Hırvatistan’da hapse mahkûm edildi. Cezasını tamamladıktan sonra Türkiye’ye dönüp kendisini dolandıran şahısla sözlü tartışmaya giren Ataş’a dolandırıcı tarafından hakaret davası açıldı. Davayı kazanan dolandırıcı yaptıkları yetmezmiş gibi üstüne üstlük mağdur ettiği adama açtığı dava sonucunda 4 bin 800 TL para cezasına maruz kaldı.

Sahte kimlikle Hırvatistan sınırına kadar gitmeyi başardı

Dolandırıcıların kurbanı olan Alparslan Ataş, 5 bin Euro karşılığında satın aldığı sahte kimlikle Hırvatistan’a kadar gitmeyi başardığını ve burada polis ekiplerine yakalandığını söyledi. Ataş, “Sivas’ta yaşayan şahısla bir arkadaş aracılığıyla tanıştık. Bizi yurt dışına götüreceğini söyledi, bunun karşılığında bizden 5 bin Euro talep etti, biz de anlaştık. ‘Size orijinal Bulgar kimliği çıkartacağım, hiçbir sıkıntı olmayacak. Sizi buradan Sırbistan’a indireceğim, oradan benim Bulgaristan’dan bir arkadaşım gelip sizi alacak’ dedi. Biz bunları konuşurken orada nasıl olacağını sorduk çünkü biz Bulgar değiliz, yabancı dil bilmiyoruz dedik. O da ‘size bir sıkıntı çıkmayacak zaten yanınızda Bulgar arkadaş olacak, araba da Bulgar arabası, hiçbir sorun olmayacak’ dedi. Bizi buradan Sırbistan’a indirdiler, orada 4 gün otelde kaldık. Daha sonra Bulgar arkadaş geldi. Ona da bir miktar para ödedik. Bizi arabaya alıp Hırvatistan sınırına götürdü. ‘Sizin kimliklerde belki biraz sıkıntı olabilir, siz şu ormandan dolanıp gelin ben sizi ilerde bekleyeceğim’ dedi. Biz de tamam dedikten sonra ormana gece saat 12’de girdik. Yaklaşık 3-4 civarı gibi onun söylemiş olduğu yere ulaştık. Orada da tır parkı varmış ulaştığımız yerde bu arkadaş yoktu. Bizim üstümüz, başımız, ayakkabılarımız çamur yaş içinde kaldı. Tır parkının arka tarafı da polis karakoluymuş bizi çevirdiler. Üstümüze başımıza baktılar, kimliklerimizi istediler. Biz de Bulgar kimliklerimizi gösterdik. Kimlikleri incelemeye aldılar, bizi karakola götürüp oradan sınıra götürdüler. Polisle birlikte kimliklerin sahte olduğunu öğrendik. Bizi adliyede mahkemeye çıkarttılar. Hırvatistan’da ben 77 gün cezaevinde yattım. Çıkarken de bin 500 Euro’ya yakın para ödedim yoksa serbest bırakmıyorlardı. Başımıza böyle bir olay geldi biz yandık başkaları yanmasın istiyorum. Toplamda 5-6 bin Euro’ya yakın bir kaybımız oldu. Tabi bundan hariç cezaevinde harcadığımız paralar oldu, kantinlerden alışveriş yaptık. Çok sıkıntılar yaşadık” dedi.

“Mağdur olan biziz, dolandırılan biziz, cezayı yiyende yine biziz”

Ataş, kendisini dolandıran şahıs tarafından açılan hakaret davasında 4 bin 800 TL para cezasına çarptırıldığını belirterek “Ben çalışmıyorum, Türkiye’nin durumu da belli. Benim biladerlerim yurt dışında, ben onların yanına gidecektim. Bana istek geldi fakat koronadan dolayı Hollanda’da vizeye girdim ret cevabı geldi. Ret geldikten sonrada tesadüfen sahte Bulgaristan kimliği temin eden şahısla tanıştık, ‘Ben sizi sorunsuz Hollanda’ya kadar ulaştırırım’ dedi. Yukarıda anlattıklarım başıma geldikten sonra Türkiye’ye dönünce evine gittim, tesadüfen o da balkondaydı ‘gel aşağıya konuşalım’ dedim hiçbir şekilde konuşmadı ve bana hakaret etti. İlk hakareti eden kendisi zaten, ‘gidin bildiğiniz yere de şikâyet edin’ dedi. Bana küfür etti ben de ona “Senin çıkarttığın sahte Bulgaristan kimlğini…” şeklinde sinkaflı cümle ile karşılık verdim. Sonra bana hakaret davası açtı, bu dava sonucunda da 4 bin 800 TL ceza ödemem yönünde ceza aldım. Mağdur olan biziz, dolandırılan biziz, cezayı yiyen de yine biziz. Ben burada adalet arıyorum. Adalet neredeyse onlardan yana, onlar şu anda elini kolunu sallayarak geziyor. Biz bu konu hakkında gerekli yerlere, gerekli makamlara rica ediyorum gerekenin yapılmasını arz ediyorum. Biz yandık başkalarının da yanmasını istemiyorum. Kolay değil bu devirde 5-6 bin Euro para biriktirmek veya bu parayı kazanmak. Elimde delil kanıtta var gerekli makamlara verdim şu anda savcılıkta adliyede var. Ceza evinde yattığımıza dair tutanaklar, ödediğimiz cezalar, kimliklerin sahte olduğuna dair bütün evraklarımız var” dedi.


Sınır Ötesi Gazetesi sitesinden daha fazla şey keşfedin

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Sizinle ne düşündüğümüzü paylaştığımız gibi, sizin düşüncelerinizi de duymak istiyoruz! Yorumunuzu paylaşın, geri bildiriminizi bekliyoruz!

Sınır Ötesi Gazetesi sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin