Sadece 1 öğrenci kayıt yaptırdı.. 44 yıl eğitim veren Türk Okulu kapandı

  • Makedonya’nın Doyran bölgesinde bulunan ve Türklerin yaşadığı Kurthamzalı köyünde 44 yıldır Türkçe eğitim veren okul kapandı.

1975 yılında Makedonya‘da inşa edilerek ‘Yeni İlim’ ismiyle yüzlerce öğrenciye eğitim yuvası olmuş bu okul göç sebebiyle kapanmanın eşiğine geldi. Bu yıl sadece bir öğrenci kayıt yaptırdı. Diğer sınıflardaki 2-3 öğrencinin aileleriyle birlikte göç etmesiyle okul kapısına kilit vuruldu.

Bölgede öğretmenlik yapan Tanju Bilaloğlu yaptığı açıklamada, “Kurthamzalı köyünde son zamanlarda artan göç sebebiyle hane sayısı 13’e indi. 2002’de hane sayısı yaklaşık 100’dü. Nüfus azalınca öğrenci sayısı da azaldı. Bu yıl sadece bir öğrenci kayıt yaptı. Daha yüksek sınıflarda da 2-3 öğrenci vardı. Onlar da aileleriyle Türkiye’ye göç edince sadece bir öğrenci kaldı okulumuzda. Okulda tek başına kalmaması için ailesi o öğrenciyi Çalıklı’daki ilkokula gönderdi. Maalesef Doyran Belediyesinde sadece Gökçeli köyü Türkçe eğitim veren tek okul olarak kaldı” ifadelerini kullandı.

‘Bir Türk Ocağı Söndü’

Bu durumun üzücü olduğunu kaydeden Bilaloğlu, “Bu ülkede yaşayan Türk toplumu adına çok üzücü bir durum. Türk okullarımızın hepsi birer Türk ocağıdır. Maalesef bir Türk ocağımız söndü” dedi.

Bölgedeki işsizliğinin göçü tetiklediğini ifade eden Tanju öğretmen, “Bölgede özellikle bu köyde göç halen devam ediyor. Soydaşlarımız Türkiye’ye göç ediyor. Son dönemlerde Avrupa’ya da göç başladı. Göçün başlıca sebebi işsizlik. Belki de bu bölgeye yatırım yapılsa, fabrika açılsa göçün önüne geçilebilir. Fakat bu yönde herhangi bir adım atılmıyor” şeklinde açıklama yaptı.


Sınır Ötesi Gazetesi sitesinden daha fazla şey keşfedin

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Sizinle ne düşündüğümüzü paylaştığımız gibi, sizin düşüncelerinizi de duymak istiyoruz! Yorumunuzu paylaşın, geri bildiriminizi bekliyoruz!

Sınır Ötesi Gazetesi sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin