Çağla Cömert: “Dövizde ki kur düşüyor ama yapılan zamlar geri çekilmiyor.”

Çağla Cömert: “Dövizde ki kur düşüyor ama yapılan zamlar geri çekilmiyor.”

Çağla Cömert: “Dövizde ki kur düşüyor ama yapılan zamlar geri çekilmiyor.”

Çağla Cömert: “Dövizde ki kur düşüyor ama yapılan zamlar geri çekilmiyor.”

► Kendinizi tanıtır mısınız?

Çağla Cömert: Aileden gelen esnafız. Saraçlar Caddesi girişinde Kuyumcu dükkanımız var. 1985 yılından buyana Edirne’de esnaflık yapıyoruz. Bütün ailem Edirneli. Kökenimiz Edirne’nin Tayakadın köyüne dayanıyor. Edirne’yi seviyoruz ve Edirne’de iş yapmaktan zevk alıyoruz,insanlara hizmet etmek kadar güzel bir duygu yok.

► 35 yıldır esnaflık yapan bir aileye mensupsunuz ve kuyumculuk işi ile uğraşıyorsunuz. Bu bağlamda Edirne’nin ekonomisini değerlendirmenizi rica ediyoruz.

Çağla Cömert: Edirne’nin ekonomisi ayakta tutan tamamı ile yabancılar. İç piyasa bitmiş durumda. Yunan ve Bulgar misafirlerimiz olmasa iş yapmak mümkün değil. Onların şehrimizi ziyaret ettiği hafta sonu, yani üç günlük çalışmalarımız ile bir haftalık masrafımızı çıkartıyoruz. Esnafın yüzde doksanı, yabancılar olmasa dükkanı kapatır, gider. Bütün esnaf turizme bağlı olarak iş yapıyor. Belediye,Ticaret ve Sanayi Odası üzerine düşeni yapmıyor, görevlerini yerine getirseler esnafın yaşadığı sorunlar da ortadan kalkacaktır. Esnaftan beklentileri var,onların esnafa yardım etmesi gerekiyor, taşın altına elini sokması gerekiyor. Edirne’ninen işlek caddesi Saraçlar Caddesi, akşam sekizden sonra ölü gibi, yeterli ışıklandırma yok. Kimsecikler yok. Bize gece geç saate kadar dükkanınızı açık tutun diyorlar. Fakat gerekli şartları oluşturmuyorlar.

Diğer taraftan dövizde ki kur düşüyor ama yapılan zamlar geri çekilmiyor. Döviz kurundan zarar ediyoruz ama diğer taraftan bir bakıyorsun malların fiyatı ikiye katlanmış. Bu şartlarda komşu ülkelerde yaşayan misafirlerimiz neden Edirne’ye gelmeye devam etsinler? Döviz düşüyor ama fiyatlar yüksek, üstüne üstlük birde ticari emtialara zam yapılıyor. Biz devletimizin enflasyon ile mücadele programı çerçevesinde gerekli indirimleri gerçekleştirdik. Yüzde elliye varan indirimler yaptık. Buna rağmen yalnızca yabancı misafirlerimiz ilgi gösteriyor.İndirimlerimiz de on gün boyunca devam edecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: