Bulgaristan’da Vinyet Satın Alırken Bu Hataları Yapmayın Ceza Ödersiniz

0

Bulgaristan’da Vinyet Satın Alırken Bu Hataları Yapmayın Ceza Ödersiniz

  • Şahsi aracıyla Bulgaristan’a gelecek veya Bulgaristan’dan geçecek olanlar çok dikkatli olmalı! Bu hatayı bazen Bulgaristan vatandaşları da yapıyor.

Bulgaristan veya Macaristan gibi ülkelerde bir kaç yıldır elektronik otoyol ücreti, yani E-vinyet yürürlükte.

Sürücü eskiden olduğu gibi vinyet pulu satın alıp aracının camına yapıştırmıyor, bunun yerine araç bilgilerini sisteme girip ödemeyi yapıyor. Otoyol üzerindeki tarayıcılar aracın plakasını tanıyıp, sistemden ücretin ödenip ödenmediğini kontrol ediyor.

Elektronik vinyet uygulamasına geçilen ülkelerde sürücü ödeme yaparak aracının plakasını sisteme girmesi gerekiyor. Bunu yaparken bir harf veya rakamı yanlış yazması büyük sorunlara neden oluyor.

Bilgileri kontrol edin

Ödeme yapmadığı tespit edilen araçlara bir süre sonra yazılı ceza geliyor. Ne yazık ki bazı sürücüler dikkatli davranmayıp kendi plakalarını sisteme yanlış giriyorlar. Bu tür olaylara geçtiğimiz yıllarda birçok kez rastlandı.

Sisteme girilen plaka bilgilerinde bir harf veya sayı bile yanlış olsa otoyolu ‘kaçak’ kullanmış sayılıyorsunuz. Bu durumda araç sahibi olarak ceza alıyorsunuz.

Bu nedenle herkesin bu işlem sırasında girilen bütün bilgileri kontrol etmesi gerekiyor. Kontrol işlemi bitmeden yola koyulmayın. Önce her şeyin doğru olduğundan emin olup daha sonra hareket edin. Aksi taktirde yapılan hatayı düzelttirmek için satış noktasına geri gelmek zorunda kalırsınız.

Makbuzu atmayın!

Bu gibi durumlarca ceza yazısı ödemeden aylar sonra bile evinize gelebiliyor. Bu nedenle en az bir yıl bozunca aldığınız makbuzları saklamanız tavsiye ediliyor. Aksi takdirde cezaya itiraz edemez ve haklılığınızı kanıtlayamazsınız. Birçok kişi ödeme yapmasına rağmen sırf makbuzunu saklamadığı için cezayı da ödemek zorunda kaldı.

Yurtdışında yaşayan vatandaşlar karayolu yolculuklarında en çok tercih ettiği Bulgaristan’ın otoyollarını kullanmak paralı. Bulgaristan bilindiği gibi elektronik vinyete geçti. En çok merak ettiği konulardan biri de vinyetin nasıl ve nerden alınıyor olması.

Sofya Büyükelçiği son günlerde sürücülere yardımcı olmak amacıyla sosyal medya hesabından gerekli bilgileri paylaşıyor.  Son olarak ise  Bulgaristan otoyollarını kullanacak tüm araçların vinyet adı verilen otoban kullanım ücretini ödemeleri zorunlu olduğunu belirterek aşağıdaki bilgileri paylaştı:

“Geçtiğimiz yıllarda sadece sınır kapılarından veya benzin istasyonlarından pul olarak alınabilen vinyetler 1 Ocak 2019 tarihinden bu yana elektronik olarak alınabilmektedir. Bulgaristan’a gelmeden vinyet almak isteyenler www.bgtoll.bg internet adresi üzerinden veya cep telefonu uygulamasından vinyetlerini satın alabilirler.

Vinyetler sınır kapılarında yer alan çevrimiçi e-vinyet satış makinelerinden (fotoğrafta gösterilen) veya sınır kapılarındaki nakit ödeme noktalarından (fotoğrafta gösterilen) da satın alınabilir.

Vinyet denetimi otoyollarda yerleştirilmiş 300’e yakın sabit kamera, Bulgaristan Karayolu Ajansı’nın denetim ekipleri, Trafik Polisi ve sınır kapılarında Gümrük Memurları tarafından yapılmaktadır.

Vatandaşlarımızın ceza ödemek zorunda kalmamaları için vinyet almaları gerektiği önemle hatırlatılır.”


Sınır Ötesi Gazetesi sitesinden daha fazla şey keşfedin

Son gönderilerin e-postanıza gönderilmesi için abone olun.

Sizinle ne düşündüğümüzü paylaştığımız gibi, sizin düşüncelerinizi de duymak istiyoruz! Yorumunuzu paylaşın, geri bildiriminizi bekliyoruz!

Sınır Ötesi Gazetesi sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et