Edirneli Üreten Kadınlara Bulgaristan ve Yunanistan’dan Yoğun İlgi

0

  • Edirne Belediyesi tarafından düzenlenen Yeni Yıl Alışveriş Festivali, açılış töreni ile başladı. Özellikle Bulgaristan ve Yunanistan’dan Edirne’ye yıl başı alışverişi yapmak için gelen bireylerin yoğun ilgi gösterdiği dikkati çekti. Festivalde, Edirneli üreten kadınların el emeği, göz nuru hediyelikleri satışa sunuluyor. Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, festivalin kadınların aile ekonomilerine katkı sağlamayı amaçladığını belirtti.

Edirne Belediyesi tarafından düzenlenen, Edirneli üreten kadınlarının el emeği, göz nuru ürünlerinin bulunduğu ve her yıl yerli yabancı ziyaretçilerin yoğun ilgisiyle karşılanan Yeni Yıl Alışveriş Festivali, Edirne Belediye Bandosu, Morİz Ritim Grubu gibi çeşitli grupların performans sergilediği açılış töreni ile bugün Saraçlar caddesinde başladı. Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan stantları ziyaret ederek kadınlarla sohbet etti. Yeni Yıl Alışveriş Festivali 31 Aralık Pazar gününe kadar ziyaretçilerini bekliyor.

“AİLE EKONOMİLERİNE BİR KATKI OLUŞTURMAYA ÇALIŞIYORUZ”

Recep Gürkan, şunları söyledi:

“Az önce kadınlarımızla yaptığımız görüşmelerde birçoğunun memnun olduğunu gördük. Hava soğuk o biraz etkiliyor ama bu gelenek Orta Avrupa’da çok uzun yıllar önce belki de yüzlerce yıl önce başlayıp bugün dünyanın birçok yerine yayılan Yılbaşı Alışveriş Günleri’nin bir Edirne versiyonu. Bugün Avrupa’nın hangi şehrine gitseniz, büyük ya da küçük, gösterişli ya da daha sade mutlaka Yılbaşı Alışveriş Günleri Festivalleri vardır. Bunu Edirne’de üçüncüsünü yaparak sürekli hale getirmeye, kadınlarımızın aile ekonomilerine bir katkı oluşturmaya çalışıyoruz.”

Üretici kadın Sadet Dal, geçen sene satışlarının iyi olduğunu ifade ederek, “Çok güzel, memnunuz. Geçen sene satışlarımız güzeldi, bu sene yeni başladık daha. Olacak inşallah” dedi.

Müşteri Aleyna Öncü, festivalden ürün aldığını belirterek, “Çok güzel ve hepsi el emeği, göz nuru. Biz bir tane toka aldık” diye konuştu.


Sınır Ötesi Gazetesi sitesinden daha fazla şey keşfedin

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Sizinle ne düşündüğümüzü paylaştığımız gibi, sizin düşüncelerinizi de duymak istiyoruz! Yorumunuzu paylaşın, geri bildiriminizi bekliyoruz!

Sınır Ötesi Gazetesi sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin