Türk insan kaçakçıları Engin E. ve Mustafa E. Bulgaristan Sınır Polisi Bachvarov’u öldürdü

0

Türk insan kaçakçıları Engin E. ve Mustafa E.  Bulgaristan Sınır Polisi Bachvarov’u öldürdü

  • Türkiye, Bulgar sınır polis memuru Petar Bachvarov’un öldürülmesiyle ilgili olarak Engin E. ve Mustafa .E. isimli iki Türk insan kaçakçısının gözaltına alındığını bildirdi. 

07. 11. 2022 tarihinde 20:30 sularında Elhovo’daki Golyam Dervent köyünün yanındaki 242 sınır taşı bölgesinde Çavuş Petar Bachvarov ve Savunma Bakanlığı çalışanından oluşan bir sınır polisleri çitte bir kesik gördü. İki polis araçlarından inerek bölgeyi kontrol ederken kendilerine Türkiye topraklarından ateş 15 – 20 el açıldı. Çavuş Bachvarov kafasına bir kurşun isabet ederek öldürülürken yanında bulunan asker arabanın arkasına saklanarak saldırganlara ateşle karşılık verdi. Bunun üzerine göçmen grubu Türkiye topraklarına kaçtılar.

Olay ile ilgili ” Engin E. ve Mustafa E. isimli Türk vatandaşı, bir fail ile bir yardımcı olmak üzere iki kişi tutuklandı, Türk emniyet birimlerince sorgulanıyorlar. Sorgulamanın ardından Bulgaristan yetkililerin olay yerine bir soruşturma ekibi göndereceği öğrenildi. Olayda kullanılan malzemeler ve deliller ile suça karışan iki kişinin Bulgaristan’a gönderilmesinin, Bulgaristan’da yargılanmalarının talep edeceği sanılıyor.

Haberi Türkiye’nin ülkemiz büyükelçisi Aylin Sekizkök de doğruladı. Bulgaristan İçişleri Bakanlığı ayrıca, Ankara’nın Sofya Büyükelçisi’nin, sınırda yaşanan silahlı saldırının ardından tutuklamalar hakkında İçişleri Bakanı Ivan Demerdzhiev’i bilgilendirdiğini öğrenildi..

Bulgar-Türkiye sınırındaki olayın ana versiyonları, göçmen kaçakçılığı veya uyuşturucu kaçakçılığı olduğu yönünde. Suç her zaman öder ve bu iğrenç suçun faillerini cezalandırmak için hiçbir çabadan kaçınmayacağız” dedi.

Bulgaristan yetkilileri “Türk meslektaşlarımız tarafından yürütülecek soruşturma faaliyetlerine katılmak üzere müfettiş arkadaşlarımız da oraya gönderilecek” dedi. Böyle bir saldırının, suç ve suçtan başka, Bulgar devletine ve egemenliğine karşı yapılmış bir saldırı olduğunu belirtilirken,  “Bir ülkenin sınırında üniformalı bir polis memurunu vurmak terör eylemidir, ülkenin egemenliğine saldırıdır” açıklaması yapıldı

“Edirne’de Jandarma ekiplerince yürütülen titiz çalışma sonucunda saldırıyı gerçekleştirdiği tespit edilen Engin E. ve Mustafa E. şahıslar yakalandı, yapılan aramalarda olayda kullanılan av tüfeği ile 23 av fişeğinin ele geçirildiği” öğrenildi.

‘HIRSIZLIK’ VE ‘KONUT DOKUNULMAZLIĞINI İHLAL’DEN KAYITLARI VARMIŞ

Gözaltına alınan Mustafa E. ve kardeşi Engin E.’nin, Süloğlu ilçesinde çobanlık yaptıkları ve ‘hırsızlık’ ile ‘konut dokunulmazlığını ihlal’ suçlarından kayıtlarının olduğu belirlendi. Kardeşlerin, sınır bölgesine kaçak göçmenlerden para ya da değerli eşyalarını almak için gittikleri ve 4 gün ormanda kaldıkları öğrenildi. Olay gecesi sınır hattındaki tellerin delik olan kısmında kaçak göçmenleri bekleyen kardeşlerin, Bulgar sınır polisi tarafından fark edilerek, uzaklaşmaları için uyarıldıkları belirtildi. Bulgar polisin, aracın farlarını yakıp, sınır teline 10 metre mesafede bulunan kardeşlerden uzaklaşmasını istemesi üzerine Mustafa E.’nin tüfekle ateş açıp, sisli ve hafif yağmurlu havada hemen bölgeden kaçtıkları kaydedildi.

Şüpheli kardeşlerin, verdikleri ifadede, Bulgar sınır polisinin kendilerini uzaklaştırmak için uyarıp, araç farlarını üzerlerine yakmasının ardından ateş açarak kaçtıklarını söyledikleri öğrenildi. Mustafa E. ile kardeşi Engin E., jandarmadaki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi.

BULGAR HEYET EDİRNE’DE

Öte yandan Bulgaristan İçişleri Bakan Yardımcıları Ventzislav Katinov, Emil Gançev, Uluslararası Güvenlik İşleri Müdürü Atanas Traykov İlkov, Jandarma Özel Harekat ve Terörle Mücadele Genel Müdürü Todor Borisov Grebenarov, Sınır Güvenliği Genel Müdür Yardımcısı Radoslav Aleksandrov Kulekov, Bulgaristan Edirne Başkonsolosu Borislav Dimitrov, Konsolos Atanas Dimov, Konsolov Muavini Konsolos Roberto İnavov, Edirne’ye geldi. Bulgar heyet, valilikte Vali Hüseyin Kürşat Kırbıyık, Edirne 54’üncü Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Mehmet Cihanoğlu, İl Jandarma Komutanı Albay Taşkın Keleş, İl Emniyet Müdürü Mustafa Alçalar, Trakya Gümrük ve Dış Ticaret Bölge Müdürü Nihat Kınık ile toplantıya katıldı.

’24 SAAT GEÇMEDEN YAKALANDIKLARI İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM’

Valilikteki toplantı sonrası konuşan Bulgaristan İçişleri Bakan Yardımcısı Emil Gançev, Türk yetkililere, şüpheliler 24 saat geçmeden yakalandığı için teşekkür ettiklerini söyledi. Gançev, “Türk güvenlik güçlerine teşekkür ederim. Türk makamları suçluları 24 saat içinde yakalayıp tutuklanmalarını sağladı. Edirne Valiliği ile özellikle gelecekte bu tür olayları önlemek ve güvenlik güçlerimizin etkileşimini geliştirmek için ortak yerel faaliyetler gerçekleştirmek ana fikrimizdi. Sınır ve gümrük açısından ilişkilerimizde iyileştirmelerin sağlanacağı ve yüksek düzeyde yeterli olması öngörülen bu anlamda İçişleri Bakanlığı, gümrük polisliği, organize suçlar, ulusal polis emniyet amirlikleri kapsamında ayda bir oluşturulan yerel konseyler ile toplantıların olması gerektiği konusunda anlaştık. Ayrıca sürekli çalışacak ortak çalışma gruplarının organize edilmesini konuştuk” dedi.

İki ülkenin de sınırda güvenlik güçlerinin artırılması konusunda fikir birliğine vardığını belirten Gançev, “Jandarma sayısının artırılacağına dair Edirne Valisi’nden güvence aldık. Bu faaliyetler dün başlatıldı. Bizim de çalışmalarımız aynı dikkatle gerçekleşecek. Sürekli çalışacak ve ayda en az 1 kez toplantı yapılacak, ortak komisyonlar oluşturulacak” diye konuştu.

Türkiye Cumhuriyeti yetkilileri Bulgar güvenlik teşkilatlarına ve Bulgar halkına olay ile ilgili taziyelerini ilettiler.


Sınır Ötesi Gazetesi sitesinden daha fazla şey keşfedin

Son gönderilerin e-postanıza gönderilmesi için abone olun.

Sizinle ne düşündüğümüzü paylaştığımız gibi, sizin düşüncelerinizi de duymak istiyoruz! Yorumunuzu paylaşın, geri bildiriminizi bekliyoruz!

Sınır Ötesi Gazetesi sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et